Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 2 (635), 2013-01-17
PASKELBTI KLAIPĖDOS KRAŠTO METAI

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Viktorija LIAUŠKAITĖ

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės dienos citata: „Šiandien neįmanoma įsivaizduoti Lietuvos be jūros. Prieš 90 metų sukilimo organizatorių pastangomis Lietuva atgavo Klaipėdos kraštą ir vėl tapo jūrine valstybe. Šiandien Klaipėda – tai ne tik Lietuvos langas į Vakarus, bet ir mūsų šalies energetinio savarankiškumo simbolis. Be Klaipėdos krašto neabejotinai būtume kur kas mažesnė ir politiškai, ekonomiškai bei kultūriškai silpnesnė valstybė.“

Sausio 14 d. Seime pristatyta Lietuvos Respublikos ir Klaipėdos krašto  susijungimo 90-osioms metinėms paminėti skirta paroda „Kova dėl Klaipėdos – įvykiai ir žmonės“. Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad šiais metais minimas Lietuvos Respublikos ir Klaipėdos krašto susijungimas, įvykęs prieš 90 metų ir turėjęs ypatingos reikšmės mūsų valstybei, paskelbė 2013 metus Klaipėdos krašto metais. Minėjime dalyvavo Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Šilutės rajono merė Daiva Žebelienė, Seimo nariai, Klaipėdos regiono savivaldybių vadovai ir atstovai, kiti garbūs svečiai.

Parodą atidarė ir sveikinimo žodį tarė Seimo Pirmininkas V. Gedvilas. Jis pažymėjo, kad Klaipėdos kraštas šiandien yra labai svarbi Lietuvos dalis. „Džiaugiuosi, kad Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, miesto savivaldybės darbuotojai parodė gražią iniciatyvą minint šią visai Lietuvai svarbią istorinę datą. Sveikinu visus lietuvius, o ypač Klaipėdos krašto gyventojus, šios iškilios sukakties proga. Per visus tuos 90 metų Klaipėda augo ir gražėjo. Ir toliau nuoširdžiai linkiu jūsų unikaliam kraštui klestėti, kurti savo kultūrą ir ateitį“, – kalbėjo Seimo Pirmininkas. Klaipėdos meras V. Grubliauskas pasidžiaugė, kad ši diena pagaliau sulaukė deramo dėmesio ne tik Klaipėdos krašte, bet ir čia, Lietuvos Seime. Meras priminė, kad šia proga vyks gausybė įvairių konferencijų, susitikimų su Klaipėdos krašto tyrinėtojais, istorikais. Šilutės rajono merė Daiva Žebelienė įteikė dovaną vienai iš šio renginio iniciatorių  Seimo narei Irenai Šiaulienei  ir priminė, kad Mažosios Lietuvos sostinė Šilutė, viena  aktyviausių minėjimo sumanytojų, taip pat kviečia į  renginius „Viena giminė, viena kalba, viena žemė“. Pagėgių meras Virginijus Komskis sakė, kad renginių ciklas „Vardan vienos Lietuvos“, skirtas šiai datai paminėti, prasidės iškilmingu Mažosios Lietuvos vėliavos pakėlimu prie savivaldybės ir vyks ištisus metus.

Parodos pristatymą Seime surengė Klaipėdos miesto savivaldybė ir Šilutės rajono savivaldybė. Ekspoziciją parengė Mažosios Lietuvos istorijos muziejus ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas. Parodoje atsispindi reikšmingiausi įvykiai, prasidėję Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje, kai Klaipėdos kraštas buvo atiduotas valdyti prancūzams, ir baigęsi 1923 metų Klaipėdos krašto prijungimu prie Lietuvos. Parodą sudaro apie 150 eksponatų. Organizatoriai sakė, kad šią kilnojamąją parodą gali užsisakyti ir kitos Lietuvos savivaldybės. Renginyje koncertavo Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“ ir „Kuršiukai“, Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai, Vidaus reikalų ministerijos Reprezentacinis pučiamųjų orkestras.

Klaipėda – nesenstanti ir versli

Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-mečio proga Lietuvos statistikos departamentas parengė pranešimą apie Klaipėdos miestą ir apskritį.

• 1925 m. gyventojų surašymo Klaipėdos krašte duomenimis, Klaipėdos mieste buvo 35 tūkst. 845 gyventojai. Iš jų beveik du trečdalius sudarė vokiečiai, vienas trečdalis – lietuvių, o apie 4 tūkst. – kitų tautybių gyventojų.  2013-ųjų pradžioje uostamiestyje gyveno 160 tūkst. gyventojų. Tai trečiasis pagal dydį šalies miestas po Vilniaus ir Kauno. Didžiąją (62 proc.) uostamiesčio gyventojų dalį sudaro darbingo amžiaus žmonės, 16 proc. – vaikai , 22 proc. – pensinio amžiaus žmonės.

• 2012 m. Klaipėdoje gimė 2 tūkst. naujagimių. Kartu su Vilniumi tai vieninteliai didieji Lietuvos miestai, kuriuose daugiau žmonių gimsta nei miršta.

• Klaipėdoje yra 49 bendrojo ugdymo mokyklos, kuriose mokosi 20 tūkst. mokinių. Yra penkios kolegijos ir du universitetai. Iš viso Klaipėdoje studijuoja 15 tūkst. studentų. 

• Klaipėdoje yra 422 apdirbamosios gamybos įmonės, 500 – statybos, 1329 – didmeninės ir mažmeninės prekybos, 781 – transporto ir saugojimo, 218 – apgyvendinimo ir maitinimo įmonių.

• Klaipėdoje yra vienintelis Lietuvos prekybos uostas. 2011 m. jame buvo perkrauta 36 mln. 594 tūkst. tonų krovinių. 2013 m. pradžioje Lietuvos Respublikos jūrų laivų registre įregistruota 110 laivų: 49 prekiniai, 44 žvejybiniai, 12 vilkikų, 5 specialiosios paskirties.

• Klaipėdos apskrityje – mažiausias nedarbo lygis, kuris 2011 m. siekė 12,8 proc. (šalies vidurkis – 15,4).

• Klaipėdos apskrityje 2011 m. buvo sukurta 12,1 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.

• 2010 m. liepos 1 d. panaikinta apskrities administracija, jos funkcijos perduotos savivaldybėms ir ministerijoms, o pati apskritis liko kaip teritorinis vienetas. Klaipėdos apskrities teritorijoje yra septynios savivaldybės: Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos, Šilutės, Palangos, Skuodo rajonų ir Neringos.

 

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios