Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 3 (636), 2013-01-24
2012-ŲJŲ AIDAI ŠILALĖS RAJONE

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Rima KAIRYTĖ

TURISTUS TRAUKIA BAUBLIŲ MUZIEJUS

Šilalės kraštas praėjusiais metais bene labiausiai buvo girdimas dėl Dionizo Poškos Baublių muziejaus Bijotuose, kuris šventė 200 metų sukaktį. Tai  vienintelis toks muziejus Lietuvoje ir Europoje. Ta proga  Seimas 2012-uosius netgi paskelbė Muziejų metais. Šis įvykis buvo svarbus rajonui dar ir todėl, kad kaip tik prie Baublių gegužės mėnesį prasidėjo „Lietuvos muziejų kelias“, davęs startą net pusantram šimtui renginių 87 šalies muziejuose. Rašytojas, istorikas Dionizas Poška šimtamečio ąžuolo, vadinto Baubliu, kamiene 1812 m. įrengė muziejų. Žmonės ąžuolą Baubliu vadino todėl, kad vėjas jo giliose drevėse „baubte baubdavo“. 1824 m. šalia Baublio pastatytas antrasis ąžuolo kamienas. Baublyje D. Poška dirbo ir ilsėjosi. Čia jis sudėjo archeologinius radinius, istorijos ir etnografijos medžiagą, senovės dievų atvaizdus, įžymių žmonių portretus ir daugiau kaip 200 knygų biblioteką. Dabar jau sutvarkytame Baublių komplekse galima apžiūrėti atnaujintą muziejų, Smetonos laikų mokyklą, biblioteką, vandens malūną.

Baublių muziejus, kaip reikšmingiausia Šilalės krašto kultūros ir istorijos vertybė, praėjusiais metais buvo pristatomas įvairiuose renginiuose. Pernai vasarį Vilniuje surengtose „Žemaičių dienose“ pagrindiniu rajono akcentu tapo Šilalės meno mokyklos dailės mokytojo Andriaus Zaikausko sukurtas Baublio maketas-interpretacija. Jis pagamintas remiantis D. Poškos Baublių originalo nuotraukomis. Kovą vykusios tarptautinės Vilniaus knygų mugės metu Šilalės kraštas taip pat buvo atstovaujamas per Baublių muziejų. Rajonas 13-oje mugėje pristatytas pirmą kartą. Renginyje „Stipriausias ąžuolas tarp ąžuolų“ buvo pristatytos knygos „Bitelė Baublyje“ ir „Dionizas Poška“, parodyta etnokultūrinė programa su lietuvių liaudies šokiais, dainomis ir autentiškais pasakojimais žemaičių tarme. Praėjusių metų pabaigoje Baublių muziejus vėl nuskambėjo. Šįkart dėl vieno muziejaus eksponato. Mokslininkai nustatė, kad Baublių muziejuje eksponuojamas ne mamuto, kaip manyta iki šiol, o banginio kaulas. Pasak specialistų, jei pasitvirtintų, kad jis iškastas netoliese esančiame durpyne, tai bus tikra sensacija, liudijanti, kad šioje vietoje kažkada irgi tyvuliavo jūra.

Baublių muziejui pernai buvo įteikti svarbūs apdovanojimai už precizišką kultūrinio kraštovaizdžio tvarkymą, už Bijotų dvaro sodybos ir Baublių muziejaus puoselėjimą, už etninės kultūros paveldo vertybių išsaugojimą. Baublių muziejus tapo turistų traukos centru. Čia vyksta kultūros renginiai,  rengiamos konferencijos, išvažiuojamieji posėdžiai. Šių metų vasarą laukiama aukštų pareigūnų iš ES institucijų. Mūsų šalyje jie lankysis Lietuvos pirmininkavimo ES proga.

ŠILALĖJE – VIENAS MODERNIAUSIŲ BASEINŲ ŽEMAITIJOJE

Šilalėje iki 2016-ųjų turėtų iškilti naujas pastatas su moderniu 25 metrų ilgio keturių takelių baseinu, pirčių kompleksu, persirengimo kabinomis, kavine. Tai bus vienas moderniausių baseinų Žemaitijos regione.  Bendra projekto vertė – beveik 12 mln. Lt. Iki šių metų pradžios darbų atlikta už daugiau nei 1 mln. Lt. Projektas finansuojamas valstybės kapitalo investicinėmis ir savivaldybės lėšomis. Ateityje numatoma statyti ir sporto salę, kurioje tilptų apie 600 žiūrovų, taip pat boulingo patalpą. Projekto pristatymo metu Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas džiaugėsi, kad ilgai brandinta mintis – Šilalei turėti vieną moderniausių laisvalaikio ir sporto kompleksų Vakarų Lietuvoje – įgijo pagreitį. Šis objektas, pasak mero, itin prisidės prie rajono populiarinimo ir turizmo plėtros. J. Gudauskas vylėsi, kad baseiną pavyks pastatyti per 2,5–3 metus. Paminėtinas ir miesto akcentu tapęs įspūdingas 15 metrų aukščio vandens fontanas, kuris buvo atidarytas rugpjūčio mėnesį miesto 479 metų  sukakčiai skirtos šventės metu.

DAUGĖJA REKREACINIŲ ZONŲ

Šilalės rajonas gausus ne tik kultūros, bet ir gamtos paveldo ištekliais. Paršežeris – vienas tokių. Jis yra didžiausias natūralios kilmės vandens telkinys Tauragės regione, o Paršežerio ežero rekreacinė zona pakliūva į Varnių regioninio parko teritoriją. Tačiau šios vietovės turizmo potencialas nebuvo realizuojamas dėl neišvystytos turizmo paslaugų infrastruktūros. Tad siekdama tinkamai naudoti šią rekreacinę zoną Šilalės rajono savivaldybės administracija parengė beveik 2 mln. Lt vertės projektą Paršežerio rekreacinei zonai įrengti. Rangos statybos darbai šiame projekte eina prie pabaigos. Praėjusiais metais įrengtos aikštelės mašinoms, buitinės patalpos, šeši vasarnamiai, gelbėjimo stotis,  įrengti paplūdimiai, poilsiavietė ir prieplauka, tiltas, sutvarkyta aplinka. Tikimasi, kad Paršežerio poilsio zona taps pagrindinių turistinių maršrutų sudedamąja dalimi.

APDOVANOJIMAI

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo 90-ąsias metines Šilalės savivaldybė įsteigė „Auksinės gilės“ apdovanojimą ir piniginę premiją Šilalės kraštą labiausiai garsinantiems žmonėms. Praėjusiais metais ši tradicija buvo tęsiama – „Auksinės gilės“ apdovanojimai keturiems kraštiečiams už Šilalės krašto istorijos tyrinėjimą ir garsinimą, leidinių rengimą, pastangas saugoti ir puoselėti kraštotyros paveldą ir kilnų poelgį įteiktos penktąkart. Metams baigiantis savivaldybė šeštąjį kartą surengė Padėkos dieną, kurios metu „Pagarbos lašu“ buvo apdovanoti  septyni  iškiliausi rajono žmonės. Spalio mėn. tradiciškai apdovanotos ir geriausios rajono metų įmonės. Šilalės rajono savivaldybės ir Šilalės verslininkų asociacijos iniciatyva surengtos konferencijos metu paskelbta geriausia 2012 m. įmonė, kuri per einamuosius metus sumokėjo daugiausia mokesčių į rajono biudžetą – UAB „Kvėdarsta“.  Minint Lietuvos vietos savivaldos dieną spalio 5 d. Vilniuje „Auksinėmis krivūlėmis“ tradiciškai apdovanotos labiausiai įvairiose srityse pasižymėjusios savivaldybės. Šilalės rajono savivaldybė apdovanota „Už didžiausią pažangą žemės ūkyje Lietuvos nepriklausomybės metais“. Šis apdovanojimas savivaldybei tikriausiai ne atsitiktinis, nes Šilalės rajonas yra vienas žemdirbiškiausių ir vienas pirmųjų, kuriame pradėta ūkininkauti (kaimo gyvenvietėse gyvena 80 proc. gyventojų). Čia taip pat yra daug stambių ūkių, kuriuose nemažai žemės, gyvulių, juose įdiegtos pažangios technologijos, pastatyti modernūs gamybiniai pastatai.

POKYČIAI SOCIALINĖJE SRITYJE

Šilalė – viena iš penkių bandomojo projekto dalyvių, sutikusių perimti valstybės funkcijas skirstant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams. Pagrindinis projekto tikslas – tobulinti piniginės socialinės paramos teikimo sistemą, sustiprinti savivaldybių ir bendruomenių galias teikiant socialinę paramą ir siekti racionalesnio socialinės paramos lėšų panaudojimo. Meras metų pabaigoje džiaugėsi, kad projektas buvo kur kas sėkmingesnis nei tikėtasi – sutaupyta net 3,9 mln. Lt. Pasidomėti, kaip Šilalei sekėsi įgyvendinti projektą „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo įgyvendinimas pilotinėse savivaldybėse“, ir pasisemti patirties mūsų savivaldybėje lankėsi gretimų – Kelmės, Pagėgių, Jurbarko – rajonų savivaldybių ir seniūnijų socialiniai darbuotojai.

Rajono kaimuose vienas po kito dygsta modernūs pastatai, galintys kur kas geriau patenkinti bendruomenių užimtumo poreikius, tapti kultūros židiniais. Šiuose pastatuose kuriasi ir bibliotekos, ir renginiams pritaikytos salės, netgi koplytėlės. Tad kultūrinis gyvenimas kaimuose tikrai pagyvėjo. Gruodžio pradžioje duris atvėrė už beveik 3 mln. Lt atnaujinta Šiauduvos miestelio bendruomenės laisvalaikio ir kultūros poreikiams pritaikyta salė. Paskutiniosiomis metų dienomis įkurtuves šventė ir Jucaičių bendruomenė, už beveik 200 tūkst. Lt suremontavusi savo patalpas. Savivaldybė yra pasirašiusi sutartį, pagal kurią bus modernizuojami bendruomeninės infrastruktūros objektai ir aplinka Palentinio, Traksėdžio, Bilionių ir Bijotų kaimuose. Rajono savivaldybė kaip partnerė dalyvauja Šilalės rajono partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos projektuose. Žalia šviesa pirmajame etape, vykusiame rugpjūčio mėn., duota net 16 pareiškėjų.

2013-ieji Šilalės rajonui taip pat bus pažymėti istorinėmis sukaktimis. Šilalėje, kaip ir visoje Žemaitijoje, bus minimos 600-osios Žemaičių krikšto metinės. Daug dėmesio bus skiriama Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-osioms metinėms. Šventė, kaip ir kasmet, vyks vieno iš didvyrių lakūnų – S. Girėno – tėviškėje Vytogaloje (Šilalės r.).

Šilalės miesto laukia 480 metų sukaktis.

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios