Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 3 (636), 2013-01-24
PONAS DUODA, PONAS ATIMA

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Arūnas BRAZAUSKAS

Prieš užpildant asmeninius kompiuterius, telefonus ir vis dar pasitaikančias užrašų knygeles naujuoju sąrašu „Kas yra kas Vyriausybėje“ būtinai pasirodo įspūdingas  kūrinys – Vyriausybės programa. Kai kas jau apskaičiavo, kad Andriaus Kubiliaus vadovautos XV Vyriausybės programinis dokumentas buvo tokio storumo kaip Jurgos Ivanauskaitės romanas „Placebas“. Pagal apibrėžimą placebas yra tariamas vaistas, kuris neturi tiesioginio poveikio gydant sveikatos sutrikimą. Beje, lotyniško veiksmažodžio forma „placebo“, reiškianti „aš pamaloninsiu“, limpa prie daugumos politinių pareiškimų. Algirdo Butkevičiaus XVI Vyriausybės programa bent trečdaliu plonesnė. Naujutėlė Vyriausybės programa atrodo patraukliai kaip dar neekranizuotas scenarijus. Vargu ar atsiras norinčių ginčytis su tokiais puikiais teiginiais:

„69. Didinsime savivaldybių finansinį pajėgumą, sudarysime galimybes joms gauti papildomų pajamų...“

„70. Tobulindami savivaldybių strateginio planavimo ir biudžetų pagal programas rengimo, vykdymo ir vykdymo kontrolės sistemą, sudarysime prielaidas taupiam ir tikslingam savivaldybių finansinių išteklių naudojimui...“

Deja, tikrovė, kurioje teks įgyvendinti šiuos gražius siekius – rūstoka. Apie tai rašoma Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) rašte Premjerui ir Vyriausybės nariams. „Pažeidžiant Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymą, 2009 m. buvo atimta valstybės biudžeto naudai 150 mln. Lt (arba apie 4,23 procentinio punkto) iš savivaldybėms tenkančių gyventojų pajamų mokesčio įplaukų. Tai buvo padaryta be teisinio pagrindo, kadangi nebuvo priimta teisės aktų, kurie būtų leidę sumažinti savivaldybių išlaidas.“ Kaip sakoma – ponas davė, ponas atėmė. Negerai, kad neteisėtai, – dar kas nors pagalvos, kad Lietuva nėra teisinė valstybė. Žinoma, įstatymus galima pritempti prie tikrovės – kad ir atgaline data. Bet juk savivaldybėms ne aukštesnės valdžios veiksmus pateisinančių įstatymų reikia, o pinigų.

Aritmetika tokia, kad 2008 m. pabaigoje prasidėjus sunkmečiui, apskritai krito tiek visos valstybės, tiek savivaldybių pajamos. Maža to, centrinė valdžia iš savivaldybių dar kažkiek „rekvizavo“ savo naudai. Nors viena ranka paėmė, kita atidavė, –  valstybė iš dalies kompensavo savivaldybėms sumažėjusias pajamas, – galutinis rezultatas vis tiek buvo savivaldybių nenaudai. LSA rašte primenama, kad Vyriausybė 2010–2012 m. savivaldybėms kompensuodavo pajamų sumažėjimą, palyginti su 2009 m., ne 100 proc., o tik iki 85 proc. – vien 2010 m. savivaldybėms nebuvo kompensuota 321,846 mln. Lt sumažėjusių pajamų. Kai kurių savivaldybių prognozuojamos savarankiškos pajamos 2010 m. buvo 30 proc. ir daugiau mažesnės nei 2008 m. Visų savivaldybių prognozuojamos pajamos savarankiškosioms funkcijoms atlikti 2011 m. krito iki 3,154346 mlrd. Lt ir buvo 18 proc. mažesnės, palyginti su 3,843532 mlrd. Lt, kurie prognozuoti 2008 metams. Šios aritmetinės sakmės kulminacija (nors dar ne atomazga): vietos savivaldai užverčiami papildomi įsipareigojimai. Savivaldybės, gaudamos gerokai sumažėjusias pajamas, turėjo skirti 2009–2012 m. Vyriausybės ir Seimo priimtiems naujiems įpareigojimams finansuoti daugiau nei 500 mln. Lt.

Ar nusakytiems savivaldybių ir centrinės valdžios santykiams netinka toks apibūdinimas: po nederliaus ponas padidino lažo dienų skaičių? Kadangi niekas neatsiranda iš nieko, o gyventi kažkaip reikia, labai išaugo savivaldybių pradelsti kreditiniai įsiskolinimai: 2012 m. birželio 30 d. jie buvo 3,6 karto didesni nei 2008 m. spalio 1 d. Statistika rodo, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas didėja nuo 2010 m. II ketvirčio, o daugelio savivaldybių finansinė padėtis 2012–2013 m. yra kritinė. Besidžiaugiant XVI Vyriausybės programos gražiomis formuluotėmis iš valdžios laukiama labai proziškų veiksmų: su skaičiuokliu rankoje reikia atsakyti, kaip savivaldybėms bristi iš skolų ir vykdyti savo užduotis.

 

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios