Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 5 (638), 2013-02-14
VIS DRAUDIMAI IR BAUDIMAI. O KUR SKATINIMAI?

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Antanas ANSKAITIS

Kartais atrodo, kad gyvename  karalystėje, kur svarbiausias valdžios užsiėmimas yra draudimų ir baudimų prigalvojimas, o kai kurių piliečių grupių vienintelis pilietiškumo rodiklis – piketavimas. Šią mintį patvirtina daugybė pavyzdžių. Prisiminkime kelis būdingesnius.

... Prieš porą metų druskininkiečiams teko net teisme su Vyriausybės atstovu  bylinėtis, kad apgintų Vietos savivaldos įstatyme įteisintą rinkliavą, vėliau žiniasklaidos pavadintą pagalvės mokesčiu. ... Po Vilniaus regiono Kazokiškių sąvartyno atidarymo, kuriame buvo filmuojami ne dieną naktį dirbę buldozerininkai, o į karstą atsirėmęs protestuojantis vilnietis barzdyla, teismai bene tris kartus priėmė sprendimus uždrausti sąvartyno veiklą, paskutinį  sykį tai padaryta pernai vasarą. Tik nei spaudos, nei  teismų, nei protestuotojų nesudomino neseniai Vievyje pastatyta kogeneracinė jėgainė, kuri, siurbdama sąvartyno dujas, gamina pigią šilumą.

... Šešiems Kalvarijos savivaldybės Jusevičių kaimo gyventojams taip pasmirdo kiaulių kompleksas, kad teismas, vykdydamas jų norą, uždraudė tos įmonės veiklą, nepaisydamas, kad dešimtys apylinkės žmonių čia randa darbą, gauna gyventi reikalingą užmokestį. O juk protinga būtų ne drausti, bet reikalauti, kad kompleksuose atsirastų biodujų įrenginiai, gaminantys elektros energiją. ...Keliolika tuštėjančio Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos gyventojų taip sukilo prieš skalūninių dujų paieškas, kad nuo to triukšmo praskydo keli Seimo nariai. Šalin amerikiečių bendrovę „Chevron“ su tais jų 80 milijonų! ... Du Panevėžio rajono Paįstrio seniūnijos bedarbiai pasijuto pažeminti ir patekę į XXI amžiaus vergovę vien dėl to, kad už gaunamas socialines pašalpas savivaldybė pareikalavo per mėnesį 40 valandų dirbti visuomenei naudingą darbą. Tik po atkaklių teisinių ginčų Panevėžio apygardos administracinis teismas pripažino, kad savivaldybė elgėsi teisėtai. Pralaimėjęs bylą vienas bedarbis pratrūko pykčiu ir pagrasino geriau eisiąs vogti ar užmušinėti  tarybos narius. Jam atrodo, kad gauti pašalpas oru, o dirbti  gėdinga.

...Po karštų ginčų anos kadencijos Seimas priėmė įstatymo pataisą, nuo šių metų sausio 1 d. draudžiančią pardavinėti alų didesniuose negu vieno litro talpos buteliuose. Dėl to draudimo labiausiai nukentėjo apie 70 smulkiųjų Biržų krašto aludarių, priverstų papildomai mokėti pinigus, kad pakeistų išpilstymo linijas. Verslininkai dėl tokių varžymų pasiryžo kreiptis į ES teisines instancijas. Bet čia draudėjus ištiko nenumatytas akibrokštas: neseniai vienas didžiausių JAV dienraščių „The New York Times“ paskelbė 46 pasaulio vietoves, kurias šiemet verta aplankyti. Šalia Rio de Žaneiro, Amsterdamo, Vašingtono, Stambulo į tą sąrašą pateko ir mūsų kuklūs, seimūnų skriaudžiami Biržai. Pasak užsienio specialistų, Lietuvos šiaurėje verdamas alus naudojant kitur nežinomas technologijas ir mieles, turinčias unikalių savybių. Populiarūs alaus keliai driekiasi Vokietijoje, Belgijoje, Čekijoje. Dienraščio manymu, panašus alaus kelias galėtų būti ir Biržų krašte. Beje, 12 biržiečių ūkininkų, besiverčiančių kaimo turizmu, jau sudarė klasterį, numatantį vieni kitiems padėti, kad kuo geriau būtų aptarnaujami užsienio alaus mėgėjai.

 Taigi po draudimų sužydėjimo parduotuvėse neliko didesnių alaus butelių, o ir tų etiketės, švelniai tariant, kuklios, tenkinančios tik atsipagirioti atėjusius. Pagaliau ir alaus pavadinimai „Biržiečių“, „Širvenos“, „Kaimietiškas“ užsienio svečiams nieko nesako. Dzūkijos kulinarai kepa šakotį „Grafas“. Originali dvylikakampė jo pakuotė. Tai išties puikus suvenyrinis gaminys. Kodėl Biržų krašto aludariai negalėtų išvirti grafo, barono, riterio, pažo, tegul ir žandaro alaus? Sostinės Kalvarijų turguje galima nusipirkti rusiško homeopatinio sąnarių skausmus malšinančio balzamo egzotišku „Žabij kamenj“ – „Rupūžės akmuo“ pavadinimu. Gal prancūzų ar amerikiečių turistams vertėtų išvirti, sakykim, linksmųjų varlyčių alaus?  Pasak vokiečių, moderni savivalda – tai glaudus savivaldybių vadovų ir verslininkų bendradarbiavimas. Biržų rajono savivaldybė šauniai pasielgtų, jei sukviestų pasitarti aludarius ir kooperavus verslininkų lėšas padėtų užsakyti naujas, gražias alaus etiketes.

Kaip žinoma, Akmenės, Panevėžio, Radviliškio, Raseinių, Šilalės rajonų savivaldybės savarankiškai skirsto socialinių pašalpų lėšas. Kaip planuojama, kitąmet šią funkciją perims visos savivaldybės. Tad vertėtų pagalvoti, kokius pašalpų gavėjams pasiūlysime darbus. Suprantama, jauniems vyrams šluoti šaligatvius ar grėbstyti lapus kapinėse išties gali būti gėdinga. Seniūnijose reikėtų rasti tokių darbų, kuriuos atlikę žmonės galėtų didžiuotis, sakykim, prižiūrėti mūsų  rašytojų, kultūros ir meno veikėjų sodybas, pabūti visuomeniniais gidais.  Pagaliau derėtų pasiūlyti ir tokių darbų, kuriuos galėtų dirbti neišeidami iš namų, pavyzdžiui, auginti triušius, įpareigoti metams baigiantis keletą jų atiduoti senelių namams ar slaugos ligoninėms. Pats įsitikinau, koks įdomus vaikams užsiėmimas auginti triušius. Gavęs porelę dovanų, po gerų metų narvuose žole ir kopūstlapiais šėriau apie 70 triušių. Pokario metais labai trūko duonos, o dietinę triušieną su troškintais burokėliais valgėme pilna burna.  Kelmės rajono Liolių seniūnijos ūkininkas Tadas Dzvankus kelerius metus savo fermoje augina apie 4 tūkst. ilgaausių. Ar negalėtų savivaldybės iš sutaupytų  lėšų socialinės paramos gavėjams iš ūkininko nupirkti  po porelę triušiukų? Gal po metų kitų pasklistų triušininkystė, o ir kaimo vaikai turėtų malonų užsiėmimą? Kam per sunku prižiūrėti triušius, tegul už pašalpas užaugina lysvę braškių ir šviežiom uogom pavaišina ligoninėje gulinčius bendrapiliečius. Pamatę ligų ir negalių kankinamus žmones, gal kai kurie jauni pašalpų prašytojai kitomis akimis pažvelgtų į gyvenimą.

 

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios