Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 6 (639), 2013-02-21
VALSTYBĖS ATKŪRIMO 95-OSIOS METINĖS

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Minint Valstybės atkūrimo 95-ąsias metines per Lietuvą nuvilnijo kūrybiškiausi sumanymai: Rokiškyje sukosi vėjo malūnėliai, Kaišiadoryse nusidriekė gyvas Lietuvos kontūras, Alytaus rajone sušvito linkėjimų Lietuvai širdis, Žagarėje suplazdėjo karpinių trispalvė.

VILNIUS

Vilniuje vasario 15 d Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose vyko  Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų teikimo iškilmės, ant Tauro kalno Visuomenės sueiga paminėjo Tautos namų idėją ir jos simbolines asmenybes. Vasario 16 d.  Rasų kapinėse buvo pagerbti Vasario 16-osios  Nepriklausomybės Akto signatarai, Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose įvyko  Valstybės apdovanojimų teikimo ceremonija, Simono Daukanto aikštėje  iškilmingai pakeltos  trijų Baltijos valstybių vėliavos, Vasario  16-oji paminėta  prie Lietuvos nepriklausomybės signatarų namų, aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos vyko ceremonija,  skirta 1949 m. Vasario 16-osios Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracijos paskelbimo 64-osioms metinėms paminėti. Gedimino prospekte nuo Katedros a. iki V. Kudirkos a. degė simboliniai laužai, skambėjo melodinga XX a. pr. lietuviška muzika. Vasario 16-osios renginių akcentu tapo koncertas „Laisvės balsai“, kuriame  gražiausius  šalies balsus subūrė  Šv. Kotrynos bažnyčios skliautai. Šių metų Vasario 16-osios minėjimo naujovė – koncerto „Laisvės balsai“ transliacija iš Šv. Kotrynos bažnyčios į V. Kudirkos aikštėje sumontuotą didžiulį LED ekraną, kur vilniečiai ir miesto svečiai ne tik galėjo stebėti kulminacinį renginį tiesiogiai, bet ir nemokamai pasivaišinti karšta arbata.

ANYKŠČIAI    Vytautas Bagdonas

Anykščiuose iškilmingai pakelti tautinę vėliavą buvo suteikta garbė Lietuvos kultūros šviesulio vardą pelniusiai Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Ažuožerių filialo vyr. bibliotekininkei Daivai Agafanovienei.  Kartu su anykštėnais iškilmėse dalyvavo ir Maduonos (Latvijos Respublika) delegacija. Vasario 16-osios Akto signataro Stepono Kairio gimtinėje buvo pagerbtas šio iškilaus visuomenės veikėjo atminimas. Kurklių miestelio gatvėmis nusidriekė 95 vėliavnešių su trispalvėmis kolona, kuri pajudėjo link naujųjų Kurklių kapinių – čia buvo pagerbtas Lietuvos partizanų atminimas. Šventiniai renginiai  vyko Andrioniškyje, Svėdasuose, Kavarske, Ažuožeriuose, Troškūnuose, Burbiškyje, Debeikiuose ir kitose rajono vietovėse.

IGNALINA   Lina Kovalevskienė

Vasario 15 d. Ignalinos kultūros ir sporto centre vyko Valstybės atkūrimo dienai skirtas minėjimas ir šventinis koncertas. Į šventę susirinkusius sveikino rajono meras Bronis Ropė. Jau tapo tradicija, kad svarbiausios valstybės šventės metu meras  įteikia  savivaldybės įsteigtą  Miko ir Kipro Petrauskų premiją. Šiemet savivaldybės premija skirta Didžiasalio „Ryto“ vidurinei mokyklai. Ši mokykla – tikras šviesulys ne tik Didžiasalio miestelyje, bet ir visame rajone. Mokykloje kasmet rengiamos etninės kultūros šventės, kiti prasmingi renginiai. Sėkmė didžiasaliečius lydėjo daugelyje respublikinių kultūros ir meno konkursų.

JONAVA  Kristina Lukoševičiūtė

Lietuvos valstybės atkūrimo diena Jonavoje buvo pagerbta iškilminga karių rikiuote. Sveikinimo žodį tarė rajono meras Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas mjr. Ričardas Dumbliauskas. Tylos minute pagerbti kritusieji už šalies laisvę, prie paminklinio akmens, skirto Lietuvos nepriklausomybės kovų kariams savanoriams, padėta gėlių. Po minėjimo jonaviečiams koncertavo maestro Virgilijus Noreika, Gintarė Skerytė, Dainius Puišys. Retro muzikos koncertą  iš ciklo „Virgilijus Noreika. Mano Lietuva“ nuotaikingai vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis.

JONIŠKIS  Edita Jonaitytė

Vasario 16-osios minėjime Joniškyje, be rajono vadovų ir miestelėnų,  dalyvavo ir delegacijos iš Latvijos – Aucės ir Duobelės savivaldybių. Po minėjimo prie Nepriklausomybės paminklo ir šv. Mišių bažnyčioje miestelėnai ir svečiai rinkosi Kultūros centro salėje, kur laukė savivaldybės apdovanojimų  teikimo ceremonija ir įspūdingas šventinis koncertas. Joniškio miesto globėjo  Mykolo Arkangelo statulėle už indėlį į rajono istorijos ir kultūros paveldo puoselėjimą apdovanotas Joniškio rajono savivaldybės tarybos narys, Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas.  Už rajono garsinimą įteikti du savivaldybės padėkos ženklai: tarybos nariui Romualdui Franckaičiui ir Evaldui Keršiui. Kraštiečio poeto ir tautosakos rinkėjo Mato Slančiausko premija už kraštotyros darbus atiteko Stasei Sinkevičienei.

KAUNAS  Gintautas Deksnys

Pirmą kartą Kaune Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyko Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų aukštųjų mokyklų studentų priesaikos ceremonija. Šiais metais Lietuvos valstybei iškilmingai prisiekė 35 Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų klausytojai, iš jų  31 vaikinas ir 4 merginos. Priesaikos metu geriausiam Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų klausytojui buvo suteikta garbė visų prisiekusiųjų vardu pabučiuoti Lietuvos kariuomenės mokyklos vėliavą.

KELMĖ  Vaida Sutkienė

Kelmės kultūros centre buvo atidarytos dvi parodos: „Valstybės simboliai tautodailininkų darbuose“ ir dokumentų paroda „Vasario 16-oji – mūsų laisvės simbolis“. Iškilmingame  minėjime rašytojui Vladui Kalvaičiui buvo įteiktas Kelmės rajono garbės piliečio apdovanojimas. Rajono savivaldybės garbės ženklu buvo apdovanoti:  klubo DIABETAS ABC vadovė Larisa Rarovskaja, Liolių socialinės globos namų direktorius Stepas Dzimidas ir Kelmės mažojo teatro vadovas Algimantas Armonas.

KĖDAINIAI     Rūta Švedienė

Renginių, skirtų  Valstybės atkūrimo dienai paminėti, būta ne vienoje Kėdainių rajono savivaldybės kultūros įstaigoje ir mokykloje.  Kėdainių daugiakultūriame centre Kėdainių istorikai surengė viešą diskusiją tema „Lietuviškos tapatybės paieškos. Lietuvos valstybingumo raida“.  Vasario 16 d.  Šv. Juozapo bažnyčioje Kėdainių bendruomenė dalyvavo šv. Mišiose už Lietuvos valstybę, Dotnuvos gatvės kapinėse buvo pagerbti Lietuvos kariai savanoriai, Didžiosios Rinkos aikštėje surengta akcija „Paminėkime vasario 16 dieną himno giedojimu“, Kultūros centre įvyko šventinis koncertas. Minėjimo Kultūros centre metu šventinį pranešimą skaitė rajono meras Rimantas Diliūnas, kėdainiečius pasveikino Seimo narė Virginija Baltraitienė.

KUPIŠKIS     Miglė Savukaitė

Šventės Kupiškyje prasidėjo iškilminga Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, o tęsėsi Kupiškio Kristaus žengimo į dangų bažnyčioje ir miesto kultūros centre. Renginiai vyko ir kaimo vietovėse. Į centrinę Kupiškio aikštę susirinko savivaldybės vadovai, dalis savivaldybės tarybos narių, šauliai, kariai savanoriai ir nemažas būrys pilietiškų kupiškėnų.  Kupiškėnus pasveikino rajono meras Jonas Jarutis, tarybos narys, dvi kadencijas buvęs Seimo narys Albinas Vaižmužis. Jaunuomenės atstovas – Lietuvos šaulių sąjungos Stasio Lozoraičio kuopos vadas Tautvydas Petuchovas – pabrėžė besididžiuojąs, kad yra lietuvis ir prisideda prie jaunųjų šaulių judėjimo. Kupiškio etnografijos muziejuje buvo surengta tapybos ir grafikos paroda „Nacionalumas Lietuvos dailininkų kūryboje“. Mintimis apie kelią į Nepriklausomybę dalijosi garsus kupiškėnas, 1990 metų kovo 11-osios Akto signataras Leonas Apšega.  Šventinį minėjimą papuošė Panevėžio liaudiškų šokių kolektyvas „Linas“, o šaunias ir uždegančias patriotines dainas dovanojo Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“.

MOLĖTAI    Violeta Žalalienė

Molėtų dailės galerijoje buvo atidaryta mokinių darbų paroda „Kalbamės su dailininkais“. Parodoje dalyvavo Giedraičių A. Jaroševičiaus vidurinės mokyklos 6–12 metų mokiniai ir bendraamžiai iš Lenkijos, Rumunijos, Anglijos, Slovėnijos, Prancūzijos, Ispanijos, Bulgarijos, Italijos ir Graikijos. Parodoje pristatomi vizualiniai apmąstymai ir interpretacijos Europos dailininkų – M. K. Čiurlionio, T. Makowskio, S. Luchiano, S. Lowry, A. Černygoj, H. Matisso, P. Picasso, V. Dimitrovo, F. Depero, Y. Moralio – darbų temomis. Giedraičių A. Jaroševičiaus vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, dalyvavę projekte „Mokymas per meną“, turėjo išskirtinę progą artimiau susipažinti ne tik su Lietuvos meno šviesuliu M. K. Čiurlioniu, bet ir su kitais žymiais Europos XX a. dailininkais, jų gyvenimu ir darbais. Mokiniai įvairių veiklų metu bandė atkurti dailininkų darbus, o drąsesni nebijojo ir interpretavo pasirinkta tema. Į parodos atidarymą atvykusius parodos dalyvius Valstybės atkūrimo dienos proga pasveikino rajono meras Stasys Žvinys.

PALANGA   Jurgita Vanagė

Palangoje  Vasario 16 d. vykusioje  šventėje  „Palangos stinta“ Lietuvos kultūros sostinė pasidabino dviejų metrų ilgio gintarine stinta. Šis simbolis puošė Stintų ordino pilį – kavinę „Molinis ąsotis“. Apie 10 kilogramų sverianti stinta papuošta 5,5 kilogramo gintaro. Išskirtinę dieną – kartu su Lietuvos valstybės atkūrimo diena – minima jubiliejinė dešimtoji „Palangos stinta“ šiemet svečius nudžiugino daugybe renginių. Tarp jų – ir valstybinės šventės proga surengtas didysis šventinis koncertas Jūratės ir Kastyčio skvere.

PAGĖGIAI     Rita Vidraitė

Minint  Valstybės atkūrimo metines Pagėgių garbės piliečio vardas ir apdovanojimo ženklas įteiktas Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus vaikaitei Evai Mildai Jankutei-Gerola. Medaliai „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“ įteikti dar trims rajono gyventojams. Šventinį minėjimą vainikavo Lietuvos liaudies kultūros centro muzikinė paroda „Lietuvių tautinis kostiumas“.

PAKRUOJIS     Renata Budrienė

Šventiniai renginiai Pakruojyje  prasidėjo šv. Mišiomis, po kurių Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje koncertavo Pakruojo rajono Bardiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis.  Vienybės aikštėje  savanorių iškelta Lietuvos vėliava buvo palydėta trimis salvėmis. Pakruojo kultūros centro choras „Uolainis“  atliko patriotines dainas, susirinkusius į  šventę sveikino rajono merė Asta Jasiūnienė, šventės svečiai: Seimo narys V. Gailius, Latvijos Respublikos Rundalės ir Bauskės savivaldybių merai. Ant Kruojos užtvankos ledo vyko automobilių lenktynės, 11-asis mažojo futbolo turnyras Pakruojo sporto centro taurei laimėti ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti, bušido turnyras. Dar vienas  šventės akcentas – 2012 m. geriausių rajono sportininkų apdovanojimo ceremonija, kurios metu  rajono vadovai sportiškiausiems pakruojiečiams  dėkojo už  rajono garsinimą.

RADVILIŠKIS  Irma Krinickaitė

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo memoriale Minaičiuose paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena ir pagerbtas žuvusių už Lietuvos laisvę partizanų atminimas. Minėjimą istorinėje vietoje organizavo Radviliškio rajono savivaldybė, Grinkiškio seniūnija ir Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė. Susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusiųjų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimą, padėjo gėlių vainikus. Pasibaigus iškilmingam minėjimui visi buvo pakviesti apžiūrėti atstatytą bunkerį ir jame įrengtą ekspoziciją.

ŠALČININKAI  Irena Kolosovska

Vasario 16-osios minėjime  Šalčininkuose dalyvavo rajono savivaldybės atsakingi darbuotojai, įstaigų vadovai, gyventojai. „Mūsų patriotizmas turi pasireikšti ne kalbomis per progines datas, o sąžiningais darbais Lietuvos labui“, – kalbėjo rajono mero pavaduotojas A. Andruškevičius.  Šalčininkų kultūros centre koncertavo Šalčininkų rajono meno kolektyvai.

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios