Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 7 (640), 2013-03-07
VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖ TAPO... MIŠKO ĮKAITE!

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Rūta AVERKIENĖ

Varėnos rajono savivaldybė yra ne tik didžiausia, bet ir viena miškingiausių savivaldybių Lietuvoje. Miškai užima net 66,3 proc. savivaldybės teritorijos, miškuose skendi ir pats Varėnos miestas, kurio teritorija – 898,79 ha. Iš jos 408 ha plotą užima valstybinės reikšmės miškai, kurių pagrindą sudaro II B grupės specialios paskirties rekreaciniai miško parkai ir miestų miškai. Paradoksalu, tačiau Varėnos rajono savivaldybė, kurioje esantis miškas buvo ir bus bene didžiausias turtas, netikėtai tapo tam tikra miško įkaite.

2011 m. liepos 1 d. įsigaliojęs Miškų įstatymo pakeitimo įstatymas paralyžiavo bet kokią miškų apsupto Varėnos miesto plėtrą ir vystymąsi. Beje, ši problema svarbi ir aktuali ne tik Varėnos, bet ir kitoms miškingoms savivaldybėms, kurių miškingumas siekia penkiasdešimt ir daugiau procentų.

Rajono meras Vidas Mikalauskas sako, kad dauguma dzūkų be miško neįsivaizduoja savo gyvenimo, tačiau dabartinė padėtis  kelia didelį susirūpinimą tiek jiems, tiek rajono savivaldybės vadovams. „Dabartinis Miškų įstatymas riboja ūkinę veiklą, mes negalime atlikti tam tikrų funkcijų, kurios padėtų Varėnos miestą ir rajoną padaryti patrauklesnį, padėti žmonėms į mūsų rajoną sugrįžti gyventi, kurtis. Dabar galiojanti tvarka finansiškai nepakeliama nei savivaldybei, nei gyventojams, nes miškų vertė yra pernelyg didelė. Savivaldybė negali įgyvendinti visuomeninių projektų, negalime įvykdyti valstybės prievolės sugrąžinti gyventojams sklypų už turėtą žemę Varėnos mieste. Daug jaunų žmonių, padirbėję užsienyje, nori grįžti į gimtinę gyventi, tačiau mes, kad ir labai norime, šiuo metu niekuo negalime jiems padėti“, – apgailestauja rajono vadovas.

Varėnos rajono savivaldybės teritorijos bendrajame plane, patvirtintame 2008 m., buvo numatyta urbanizuotų, rekreacinių ir inžinerinės infrastruktūros objektams skirtų teritorijų plėtra. Tačiau  po 2011 m. liepos 1 d. tolesnė savivaldybės teritorijos objektų plėtra tapo negalima, nes pagal Lietuvos Respublikos miškų įstatymo 11 str. 1 dalį miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis tvarką nustato Vyriausybė, o miško žemė gali būti paverčiama kitomis naudmenomis tik išimtiniais atvejais.

Kaip tik dėl savivaldybės teritorijos geografinių ypatybių ir Miškų įstatymo pakeitimų Varėnos rajono savivaldybės administracija rengdama Varėnos miesto bendrąjį planą negalėjo Varėnos miesto bendrojo plano sprendiniuose numatyti visos miestui gyvybiškai svarbios plėtros, kuri buvo numatyta bendrojoje erdvinėje koncepcijoje. Taip pat nebuvo atsižvelgta į realų miesto plėtros poreikį ir naujų individualios statybos bei kitos paskirties 29 žemės sklypų poreikį. Šie sklypai prašymus pateikusių piliečių pageidavimu būtų skirti kaip atlyginimas už turėtą nuosavybę.

Kita itin opi problema, su kuria susiduria savivaldybė, yra Miškų įstatyme numatytos piniginės kompensacijos, kurias asmenys, inicijuojantys valstybinės miško žemės pavertimą kitomis naudmenomis, be jokių išlygų privalo sumokėti į valstybės biudžetą. Savivaldybė, vadovaudamasi šiuo metu galiojančiu Miškų įstatymu ir jame numatytais išimtiniais atvejais, nusprendusi paversti miško žemę kitomis naudmenomis ir biudžeto lėšomis parengusi reikiamą dokumentaciją (teritorijų planavimo dokumentus ir kt.), neturi galimybių sumokėti piniginę kompensaciją, nes savivaldybės biudžetui tai nepakeliama našta. Rajono meras V. Mikalauskas pateikė Seimo Aplinkos apsaugos komitetui pasiūlymus pakeisti Miškų įstatymo 2, 7 ir 11 straipsnius ir tikisi, kad į pasiūlymus bus atsižvelgta. Šią problemą rajono meras aptarė ir su Varėnoje apsilankiusiu Seimo Pirmininku Vydu Gedvilu, prašydamas  Seimo vadovo  palaikymo.

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios