Archyvas

Nr.8 (641), 2013-03-21
SIMBOLINIAI 2 LITAI VIRSTA MILIJONINĖMIS INVESTICIJOMIS

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Akvilė MATUKAITĖ

Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba pritarė Kauno miesto ir kitų savivaldybių siūlomoms pataisoms ir kreipėsi į Seimą siūlydama priimti Rinkliavų įstatymo pataisą. Ja siekiama, kad ne tik kurortinės vietovės galėtų rinkti simbolinį mokestį ir gauti papildomų pajamų už naudojimąsi viešąja turizmo ir poilsio infrastruktūra gyvenamosiose vietovėse. Pirmasis tokią rinkliavą, vadinamą „pagalvės“ mokesčiu, pradėjo taikyti Druskininkų kurortas, kurio pavyzdžiu nori sekti ir kiti miestai. Dėl šio mokesčio per pusantrų metų kurorto biudžetas pasipildė daugiau nei 2 mln. Lt. Surinkti pinigai naudojami Druskininkų infrastruktūros priežiūrai ir kurorto rinkodarai. 

„Iš to, kad ir kitos savivaldybės, ne tik kurortai, nori pasekti mūsų pavyzdžiu, matyti, kad mūsų sprendimas buvo teisingas. Šiandien tai patvirtina ir už surinktas lėšas atlikti darbai. Nors iš pradžių buvo įvairiausių nuomonių ir diskusijų, ne vienas priekaištas ir kaltinimas dėl šio sprendimo nuskambėjo viešumoje“, – prisimena Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.  Mokestį – 2 Lt už naktį – moka visi poilsiautojai, nakvojantys Druskininkuose. Jis Druskininkuose pradėtas rinkti nuo 2011 m. birželio. Nuo rinkliavos atleidžiami kurorte besigydantys ligoniai, kurių medicininės procedūros apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, vaikai iki septynerių metų ir vaikai iki 18 metų, besigydantys sanatorijose „Saulutė“ ir „Belorus“.

Druskininkų savivaldybės Finansų ir apskaitos skyriaus duomenimis, į savivaldybės biudžetą už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra per 2012 metus pervesta apie 1,68 mln. Lt rinkliavos. Apie pusė surinktų rinkliavos lėšų skirta miesto teritorijoms apželdinti, gėlynams įrengti, infrastruktūrai prižiūrėti. Maždaug 400 tūkst. Lt numatyta kurorto įvaizdžio formavimo programoms įgyvendinti, – už tai atsakingas Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras. Dar apie 200 tūkst. Lt skirta Druskininkų savivaldybės ryšių su visuomene ir įvaizdžio gerinimo 2011–2013 m. programai įgyvendinti.

„Kurortams valstybė neskiria papildomo finansavimo, nors į juos atvyksta gerokai daugiau svečių, nei į kitus miestus. Dėl šios priežasties turime skirti daugiau dėmesio ir lėšų kurorto reprezentacinei išvaizdai, miesto infrastruktūrai gerinti. Kiekvienas litas, kurį sumoka atvykstantis poilsiautojas, mums  labai reikalingas. Iš šių pinigų puoselėjame gėlynus, tvarkome skverus. Pavyzdžiui, praėjusių metų pavasarį Vijūnėlės parke pražydo 130 tūkst. narcizų, kurie ir šiemet vėl džiugins tiek vietinius gyventojus, tiek atvykstančius poilsiautojus. To nebūtume galėję padaryti, jei kurorte nebūtų taikomas šis mokestis“, − sako Druskininkų meras.

Pasak mero, simbolinė rinkliava suteikia daugiau galimybių dalyvauti įvairiose turizmo parodose, nes anksčiau finansavimo reikėjo maldauti iš vietos verslininkų. „Anksčiau norėdami išleisti vieną ar kitą leidinį turėdavome kooperuoti lėšas iš visų Druskininkų turizmo objektų. Šiais metais nei parodų plotai, nei stendai, nei leidiniai viešbučiams ir sanatorijoms nekainavo. Praėjusiais metais dalyvavome net keturiolikoje parodų, išleidome kelis kurorto įvaizdžio formavimui skirtus leidinius, kurorto žemėlapį, rengėme ne vieną žurnalistų ir turizmo agentūrų informacinį turą iš kaimyninių šalių. Visa tai mums padeda didinti turistų srautus. Planuodami rinkliavos panaudojimo kryptis rengiame daug susitikimų su kurorto turizmo objektų rinkodaros ir rinkotyros specialistais. Periodiškai susitikdami diskutuojame ir nutariame, kokiose parodose turime dalyvauti, kokius leidinius išleisti, kad kuo tikslingiau panaudotume kurortinės rinkliavos lėšas“, – pasakojo Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Rimantas Palionis.

Turistų srautai į Druskininkus praėjusiais metais, palyginti su 2011 metais, išaugo 13 proc. Į kurortą daugiausia atvyksta rusų, baltarusių, lenkų, vokiečių. Šiemet Druskininkų savivaldybė tikisi surinkti apie pusantro milijono litų. Juos taip pat planuojama skirti kurorto infrastruktūrai gerinti ir Druskininkams populiarinti. Druskininkų meras R. Malinauskas teigia, kad kurortinės rinkliavos lėšos yra planuojamos iš anksto ir yra išskirstomos formuojant bendrą metinį savivaldybės biudžetą. „Kažkam atrodo, kad savivaldybė neva turi atskirą rinkliavos katiliuką, į kurį per metus prikrenta daug pinigų, o paskui visi susirenka ir sprendžia apie tai, kur čia juos geriau padėti. Taip nėra. Kasdien fiksuojame ir analizuojame gyventojų, poilsiautojų ir specialistų poreikius, o atėjus laikui planuoti biudžetą, į juos atsižvelgiame. Esame savivaldos institucija, kuri žino bendruomenės poreikius ir, vadovaudamasi įstatymais, atsakingai skirsto turimas lėšas“, – sakė R. Malinauskas.

Sekdami Druskininkų pavyzdžiu rinkliavą įsivedė  Palanga ir Birštonas. Apie norus įsivesti „pagalvės“  mokestį prakalbo ir Kauno miesto savivaldybė. Dėl simbolinio 2 litų mokesčio nesiskundžia ir patys poilsiautojai. „Aš manau, kad toks mokestis yra geras. Juk tai dėl miesto grožio. Mes Druskininkuose atostogaujame jau trisdešimt metų iš eilės, matėme ir šio miesto nuopuolį, ir pakilimą. Dabar Druskininkai yra europietiškas kurortas. Kainos mums priimtinos, palyginti su Rusija, čia pigu“, – sakė iš Sankt Peterburgo atvykusi poilsiautoja Tatjana.
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios