Archyvas

Nr. 12 (645), 2013-04-25
BIRŠTONAS – PIRMASIS MIESTAS, TURINTIS VARDINĮ JURGINĄ

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Rimantė KURKAUSKAITĖ

Birštono turizmo informacijos centre vyko Birštono vardo jurgino – naujos jurginų veislės – inauguracijos ceremonija. Į šį kurortui svarbų renginį pakviesta selekcininkė Rita Zala iš Latvijos, Europos jurginų konkurso dukart prizininkė ir Birštono vardu inauguruojamo jurgino krikštamotė, chorvedė Rasa Gelgotienė. Iškilmingos ceremonijos metu Birštono merei Nijolei Dirginčienei buvo įteiktas naujos veislės – Birštono jurgino gumbelis. Taip pat buvo atidarytas naujas gėlynas prie Birštono turizmo informacijos centro, o jurginų ir kitokių gėlių augintojams, sukviestiems į pavasarinę jurginų mugę, buvo pristatyta naujai suprojektuoto Jurginų skvero vieta.

Po iškilmingos jurgino gumbelio inauguracijos ir „krikštynų“ susirinkusieji į pavasarinę jurginų mugę gėlių ir jurginų augintojai, birštoniečiai ir kurorto svečiai buvo kviečiami dalyvauti juoko jogoje „Jurginai – visada besijuokiančios gėlės“. Inauguracijos proga vyko mugės dalyvių ir svečių sveikatinimo terapija – tai dviguba dozė juoko jogos, kurią pristatė trenerė, psichologė Nijolė Guzovičienė. „Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis. Netgi priešingai – stengtis pagauti kaip galima daugiau“,  – sako N. Guzovičienė.

Kaip teigia R. Gelgotienė, kurios dėka buvo sumanyta suteikti geltonai ir gausiai žydinčiam, neaukštam (60 cm aukščio) jurginui Birštono vardą, „tokie jurginai labai tinka viešosioms erdvėms apželdinti – skverams, gėlių bordiūrams ir kompozicijoms. Birštono jurgino pavadinimas keliaus per viso pasaulio gėlininkų katalogus ir garsins šio kurorto vardą“.

Selekcininkė R. Zala, išvedusi naują jurginų veislę, pamačiusi Birštono tinklalapyje geltoną spalvą herbe ir kurorto vaizdus, nutarė, kad kaip tik šiam naujam jurginui tiks toks miesto vardas. Ši idėja gimė Birštono viešosios bibliotekos, laikraščio „Gyvenimas“, Nemuno kilpų regioninio parko ir Lietuvos istorijos instituto rengiamų Stanislavo Moravskio skaitymų metu, kai dr. Reda Griškaitė pateikė istorinius argumentus, kodėl Birštono kurorte pagrįstai rengiamos Jurginų šventės šių gėlių augintojams ir mylėtojams. Jurginių šventės tradicijos sietinos su garsaus daktaro ir rašytojo, Ustronės dvaro savininko Stanislavo Moravskio vardu. Jis ir atvežė į Birštono kraštą spalvingas, beveik visą vasarą ir rudens pradžioje žydinčias gėles – jurginus, o iš čia jie paplito po kitus Lietuvos dvarus. S. Moravskis karštai propagavo sodų kultūrą ir teigė, kad kuriant parką būtina išnaudoti natūralaus peizažo privalumus. Pasiskaitęs sodininko, botaniko Juozapo Strumilos 1842 m. Vilniuje išleistą „Traktatą apie jurginus“, savotišką himną jurginui, S. Moravskis susižavėjo nuostabiaisiais jurginais ir oranžerijoje juos išaugino iš Sankt Peterburgo atsiųstų sėklų. Po aplinkinius dvarus, kaimus ir miestelius pasklidus žiniai apie nepaprastas gėles, žydinčias išpuoselėtame S. Moravskio gėlyne, daugelis jų ėmė geisti ir prašyti pilnavidurių jurginų gumbų. Pasak dr. R. Griškaitės, tyrinėjusios S. Moravskio kūrybą, verta aiškiai pasakyti, kad „jurginas – jokia kaimiečių gėlė, bet netgi atvirkščiai – dvarų sodų ir gėlynų  puošmena“.

Jurginų šventė ir pavasarinė jurginų gumbų mugė Birštone svarbi tuo, kad populiarinamas ne tik jurginas – „nuolat tau besišypsanti gėlė“, bet kurorte plėtojama estetikos, gamtos ir augalų grožio terapija, kuri padeda visiems pasijusti laimingesniems. Birštone jurginai žydėdavo tik privačiose teritorijose, o nuo šio pavasario žydės ir  viešose erdvėse. Visus šį sezoną Birštone žydėsiančius jurginus organizatoriai kviečia fotografuoti ir nuotraukas siųsti į Birštono turizmo informacijos centrą. Konkurso nugalėtojams  per rudeninę Jurginų šventę, rugsėjo 7 d., bus įteiktas kurortinio SPA viešbučio „Karališkoji rezidencija“ įsteigtas prizas – „Nakvynė ir pramogos dviem“.
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios