Archyvas

Nr. 13 (646), 2013-05-09
NUO LSA SUVAŽIAVIMO UTENOJE IKI SUVAŽIAVIMO BIRŠTONE

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

XVIII Lietuvos savivaldybių asociacijos narių atstovų suvažiavimas vyko Utenoje 2012 m. birželio 1 d.

Suvažiavimo delegatai priėmė rezoliuciją „Dėl vietos savivaldos padėties Lietuvoje“, kurioje pažymima, kad Lietuvos savivaldybės tikisi didesnio valstybės pasitikėjimo suteikiant joms daugiau savarankiškumo.

2012-ieji paskelbti Muziejų metais, svarbiausi metų renginiai vyko Šilalėje, kuri globoja seniausią šalies muziejų – Dionizo Poškos Baublius. Šia proga buvo sudaryta valstybinė programa „Lietuvos muziejų kelias“, kuri į vientisą kultūros istorijos grandinę sujungė 87 Lietuvos muziejus.

Anykščiams iš Šilutės perėmus kultūros sostinės titulą, įsibėgėjo renginių maratonas. Sostinėje pristatytas  kultūros fenomenų ciklas, pradėjęs supažindinti gyventojus su Anykščių sakralinio meno vertybėmis.

Vasario 23 d. Marijampolės savivaldybės taryba, buvę savivaldybės vadovai ir jų artimieji, miesto garbės piliečiai ir svečiai rinkosi į neeilinį tarybos posėdį. Šią dieną sukako 220 metų, kai Lenkijos karalius, Lietuvos didysis kunigaikštis Stanislovas Augustas suteikė Marijampolei Magdeburgo savivaldos teisių privilegiją ir patvirtino herbą. Ši privilegija pradėjo naują miesto istorijos etapą.

220 metų sukaktį taip pat šventė Plungė, Rietavas, Gargždai ir kiti miestai. Varėnos miestui sukako 150 metų, Radviliškiui – 445, Prienams – 510, Tauragei – 505, Pasvaliui – 515, Molėtams – 625, Kėdainiams – 640, Klaipėdai – 760 metų.

2012 m. birželio 6 d. Kaune vyko Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos VI suvažiavimas. Suvažiavimas priėmė rezoliuciją „Dėl vietos savivaldos stiprinimo“, kurioje siūloma įgyvendinti vietos savivaldos decentralizaciją suteikiant seniūnijoms daugiau teisių, suteikti seniūnams teisę vykdyti viešuosius pirkimus ir kt.

Neatsižvelgdamas į Lietuvos savivaldybių nuomonę birželio 14 d. Seimas priėmė Biudžeto sandaros įstatymo pataisą, pagal kurią administracijos direktoriaus rezervo lėšos galės būti naudojamos tik ekstremaliosioms situacijoms likviduoti. Dauguma savivaldybių nepritarė šiai pataisai argumentuodamos tuo, kad ja siekiama nepagrįstai riboti savivaldybių teises, numatytas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Europos vietos savivaldos chartijoje.

Beveik šimtas Lietuvos vietos savivaldos atstovų iš daugiau nei trijų dešimčių savivaldybių dalyvavo birželio 7–9 d. Molodečne (Baltarusija) surengtame pirmajame Lietuvos ir Baltarusijos regioninio bendradarbiavimo forume. 2011 m. abiejų valstybių pastangomis buvo pasiekta rekordinė per visą bendradarbiavimo istoriją tarpusavio prekybos apyvarta – 1,2 mlrd. JAV dolerių.

Kaune vykęs gyvosios istorijos festivalis „Europa. Napoleonas I Kaune. 1812“ pranoko visų – tiek  dalyvių, tiek  žiūrovų – lūkesčius. Tai buvo vienintelis su realia istorine data tapatinamas karo istorijos rekonstruotojų renginys, vykęs Europoje.

LSA nepritaria ketinimams steigti mažesnes savivaldybes – tokią poziciją LSA direktorė Roma Žakaitienė pristatė liepos 3 d. Prezidentūroje vykusiame susitikime, kuriame buvo aptartos Seimo priimtos Teritorijų administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo pataisos. Šiomis pataisomis nuo 10 iki 7 tūkst. mažinamas savivaldybės steigimui būtinas gyventojų skaičius. Savivaldybių smulkinimui LSA valdyba nepritarė jau 2007 m. Prezidentė  Dalia Grybauskaitė susitikime teigė, kad Lietuva renkasi brangiai kainuojantį ir biurokratinę naštą didinantį savivaldybių smulkinimą, kai Europa jau seniai eina savivaldybių stambinimo keliu ir tokių klaidų nebekartoja. Tyrimais įrodyta, kad veiksmingiausiai dirba 40 tūkst. gyventojų turinčios savivaldybės.

Liepos 5 d. ES Regionų komisija  posėdžiavo Palangoje ir svarstė RK nuomonių projektus dėl  Europos duomenų apsaugos  reglamentavimo, darnios plėtros ir biotechnologijų sektoriaus skatinimo. Kartu su posėdžiu vyko ir tarptautinė konferencija „Sportas visiems – tarpregioninis bendradarbiavimas“. Be to, buvo aptarta Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai darbotvarkė ir jos prioritetų sąryšis su RK 2013 metų darbo programa.

Liepos 5 d. prasidėjo 5-osios TAFISA Pasaulio sporto žaidynės „Šiauliai 2012“. Žaidynės sutraukė per 7 tūkst. sporto aistruolių iš visų žemynų. Visą žaidynių savaitę 48 užsienio šalių delegacijos Šiaulių regiono savivaldybėse rengė savo pasirodymus, kurių metu buvo demonstruojamos egzotiškos, tūkstantmečių tradicijas skaičiuojančios sporto šakos, žaidimai, šokiai.

Savivaldybės su nerimu pasitiko naujųjų mokslo metų iššūkius. Mokslo metus pradėjo 1269 savivaldybių ir valstybinės mokyklos – devyniomis mažiau negu 2011 m. 20 tūkst. sumažėjo moksleivių.  

Rugsėjo 15 d. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos atstovė Šalčininkų rajono savivaldybei įteikė  Europos garbės vėliavą už Europos idėjų ir vertybių propagavimą.

Švenčiant Vietos savivaldos dieną septintus metus iš eilės Nacionaliniame operos ir baleto teatre „Auksinėmis krivūlėmis“ buvo apdovanota 13 labiausiai tam tikroje srityje pasižymėjusių  savivaldybių. „Auksinės krivūlės“ riterių vardai suteikti buvusiam ilgamečiam Kelmės rajono merui Kostui Arvasevičiui, Šiaulių miesto tarybos narei Birutei Marijai Paplauskienei ir Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Algiui Miškiniui.

Spalio 8–13 d. Briuselyje vyko Europos atvirų durų savaitė ir Regionų komiteto sesija. Lietuvos delegacijai sesijoje pavyko pasiekti, kad į jos nuomonę būtų atsižvelgta ypač svarbiais svarstomais klausimais dėl energetikos, klimato kaitos adaptacijos priemonių, Baltijos jūros strategijos geresnio įgyvendinimo.

Spalio 14 d. vyko rinkimai į Seimą ir referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybos. Į Seimą kandidatavo per 900 buvusių ir esamų savivaldybių tarybų narių.   Naująjį Seimą papildė dar 24 savivaldybininkai. Galima drąsiai teigti, kad daugiau nei pusė Seimo narių yra dalyvavę Lietuvos savivaldybių veikloje.

Spalio 29 d. posėdžiavusi LSA valdyba ir taryba priėmė svarbius  nutarimus dėl biudžeto, socialinės paramos teikimo ir nepritarė nuostatai šilumos tinklus perduoti nacionaliniam operatoriui.

Lapkričio 5 d. Druskininkuose LSA prezidentas Ričardas Malinauskas ir Kinijos liaudies ryšių su užsienio šalimis asociacijos viceprezidentas Li Jianpengas pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuris yra pirmasis tokio pobūdžio dokumentas tarp Lietuvos ir Kinijos institucijų vietos savivaldos srityje.

LSA mokymo ir konsultavimo centras paminėjo savo veiklos 10-metį. Aplinkos ministerijos įsteigtas apdovanojimas už geriausiai tvarkomą kraštovaizdį skirtas Utenos savivaldybei.   

Lietuvos kultūros centrų asociacijos veiklos 10-mečio proga pirmą kartą buvo įvertinti kultūros centrai ir įteikti penki „Auksinio fenikso“ apdovanojimai. „Metų kultūros politiko“ apdovanojimą iš penkių pretendentų pelnė Tauragės rajono meras Petras Petrošius.

Muziejų metais paskutinis 2012 m. LSA valdybos išvažiuojamasis posėdis vyko Šilalės rajone, Bijotuose, šalia pirmojo Lietuvoje D. Poškos Baublių muziejaus  eksponatų. Valdybos nariai ir svečiai išklausė informaciją apie 2012 m. biudžeto ir 2013 m. biudžeto projekto pakeitimus, kaip bus įgyvendinamos Atliekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo nuostatos ir kokios naujovės laukia savivaldybių 2013 m. socialinėje srityje.

Lietuvos turizmo dvidešimtmečio proga gruodžio 12 d. Valstybinio turizmo departamento organizuotame iškilmingame renginyje labiausiai nusipelniusiems turizmui žmonėms ir įmonėms pirmą kartą buvo įteikti Lietuvos turizmo „Oskarai“ – vėtrungės, palankaus vėjo ir geros kloties palinkėjimo simboliai. Net trys turizmo  „Oskarai“ atiteko Druskininkams.

Pasitikdama 2013-uosius Palanga iš Anykščių perėmė Lietuvos kultūros sostinės titulą. 2012 m. Lietuva antrus metus iš eilės sugebėjo išlaikyti lyderio poziciją Europoje vertinant užsienio turistų srautų ir jų nakvynių augimą. Pagal Valstybinio turizmo departamento apibendrintą Europos kelionių komisijos 2012 m. ataskaitą, turistų srautai į Lietuvą didėjo net 12,4 proc. Pagal šį rodiklį Lietuvą lenkia tik Islandija, kuri 2012 m. užfiksavo 19,6 proc. atvykstamojo turizmo srautų didėjimą.

Pritardamas ES skatinimui išlaikyti vietines kalbas ir atsižvelgdamas į tai, kad gyvoji tarmių tradicija Lietuvoje sparčiai nyksta, 2013-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Tarmių metais. Kauno rajone, Raudondvario dvare, sausio 5 d. įvyko pirmasis renginys, skirtas Tarmių metams. Čia buvo galima išgirsti klegant įvairiomis Lietuvos regionų tarmėmis.

Sausio 14 d. Seime pristatyta Lietuvos Respublikos ir Klaipėdos krašto  susijungimo 90-osioms metinėms paminėti skirta paroda „Kova dėl Klaipėdos – įvykiai ir žmonės“. Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad šiais metais minimas Lietuvos Respublikos ir Klaipėdos krašto susijungimas, turėjęs ypatingos reikšmės mūsų valstybei, paskelbė 2013 metus taip pat ir Klaipėdos krašto metais. Minėjime Seime dalyvavo Klaipėdos regiono savivaldybių vadovai ir atstovai, kiti garbūs svečiai.
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios