Archyvas

Nr. 16 (649), 2013-05-30
ĮPRASMINTA BALTIJOS ŠALIŲ SOSTINIŲ BENDRYSTĖ

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Andrejus ŽUKOVSKIS

Gegužės 24 d. minint Talino, Rygos ir Vilniaus miestų bendradarbiavimo 20-ies metų sukaktį Vilniuje lankėsi Talino meras Edgaras Savisaaras su delegacija ir Rygos savivaldybės administracijos direktorius Jurijus Radzevičius su delegacija.

 Sostinės meras Artūras Zuokas drauge su svečiais Katedros aikštėje įmontavo atminimo plytelę su simbolinio Baltijos kelio dalyvio pėdsakais. Prieš tai po plytele buvo užkasta atminimo kapsulė su tekstu ateinančioms kartoms.

 Vilniaus miestas po tokią pat plytelę padovanojo Rygai ir Talinui, kurie ją taip pat įmontuos centrinėse miesto vietose, kur 1989 m. rugpjūčio 23 d. minint 50-ąsias Molotovo–Ribentropo pakto pasirašymo metines, Vilnių, Rygą ir Taliną sujungė gyva 600 kilometrų žmonių rankų grandinė.

„Simboliška, kad tokios pat plytelės, primenančios mūsų bendrystę ir laisvės siekį, atsiras ne tik Vilniuje, bet ir Rygoje, ir Taline.  Džiaugiuosi, kad prabėgus beveik 24 metams nuo tos dienos, kai visi kartu susikibę už rankų garsiai ištarėme žodį Laisvė, Baltijos šalių sostinių vienybės dvasia ne tik neišblėso, bet priešingai – sustiprėjo, o bendradarbiavimas tapo dar tvirtesnis“, – sakė Vilniaus meras A. Zuokas.

Rygos miesto savivaldybės administracijos direktorius Jurijus Radzevičius, į susirinkusiuosius kreipęsis lietuvių kalba, pabrėžė Baltijos kelio svarbą ne tik Baltijos šalių, bet ir pasaulio istorijai ir  padėkojo Vilniaus merui kaip Baltijos sostinių vadovų susitikimo iniciatoriui.

Talino meras E. Savisaaras teigė, kad Baltijos šalių gyventojų vienybė 1989-aisiais buvo neįtikėtinas dalykas, padėjęs tapti laisviems ir atvėręs naują bendradarbiavimo erą. „Su laisve prasidėjo nauja dinamiško bendradarbiavimo era. Svarbu prisiminti mus įkvėpusius įvykius“, – kalbėjo E. Savisaaras.

 Visos trys plytelės, vieną iš kurių į Katedros aikštės grindinį padėjo Baltijos šalių sostinių vadovai, sukurtos skulptoriaus Gitenio Umbraso. Kiekvienos iš jų svoris – 75 kilogramai. „Galima būtų joms net 300 metų garantiją duoti“, – tvirtino skulptorius.

 Bendradarbiavimo sutartis tarp Rygos, Talino ir Vilniaus buvo pasirašyta 1993 m. gegužės mėnesį. Ir nuo tada kasmet buvo sudaroma trijų miestų bendradarbiavimo programa, apimanti visas savivaldybės veiklos sritis.

 2005 m. Rygos iniciatyva buvo įsteigtas Baltijos šalių sostinių forumas.  Pirmasis forumas įvyko Rygoje, o antrasis po metų – Vilniuje. 2008 m. forumas buvo surengtas Taline, tačiau vėliau dėl ekonominės krizės jo veikla buvo sustabdyta.  Susitikime A. Zuokas su Rygos ir Talino atstovais aptarė forumo  atnaujinimo perspektyvas.
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios