Archyvas

Nr. 18 (651), 2013-06-13
GARGŽDAI ATŠVENTĖ 760 METŲ SUKAKTĮ

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Daiva BELIOKAITĖ

Visą savaitę truko Gargždų miesto 760-ies metų jubiliejiniai renginiai. Pagrindiniai šventės renginiai vyko gegužės 31−birželio 2 dienomis, tačiau jau gegužės 23 d. Gargždų pagrindinėje Klaipėdos gatvėje medžiai pasidabino ryškiomis pavasario spalvomis. Miesto mokyklų moksleiviai Gargždų  760-ųjų metinių proga papuošė medžių kamienus, kurdami šventinę nuotaiką miesto gyventojams ir svečiams.

O tikroji šventė prasidėjo nuo... Katino pabudimo. Gargždai seniai svajojo turėti mažosios architektūros elementą miesto erdvėje. Tik – tai idėjų pritrūkdavo, tai  pinigų. Dvejones nutraukė UAB „Mars Lietuva“,  miestui padovanojusi nuotaikingą katino skulptūrėlę. Bendrovės generalinė direktorė Aušra Žemaitienė dėkojo savivaldybei, kad kažkada įsileido investuotojus, o meras Vaclovas Dačkauskas ir Gargždų seniūnas Saulius Bakšinskis –  už tai, kad verslo dėka miestas auga, klesti ir gražėja, nes žmonės čia turi darbo. Katiną, kurį kiekvienas gargždiškis turbūt suvoks savaip, bet labiausiai jo poza tinkama traktuoti kaip atbudimo ženklas, sukūrė skulptoriai Sergejus Plotnikovas ir Svajūnas Jurkus, jiems talkino meistras Igoris Rimeika. Labiausiai, žinoma, džiaugėsi vaikai, nedelsdami pripažinę katinėlį kaip savą, brangų ir mielą.

Gegužės 29-osios vakarą miesto fotografų klubas „Gargždai“ gyventojus ir svečius kvietė į parodos „Miestas ir miestiečiai“ atidarymą. Pačių fotografų žodžiais tariant, šių metų temą padiktavo garbingo miesto jubiliejaus pirmieji skaičiai − 76... Parodos „Miestas ir miestiečiai“ fotografijose įamžinti sidabro gijomis pasipuošę gargždiškiai. Miesto jubiliejaus skaičiai, padiktavę parodos temą, klubo narius paskatino ieškoti ir įamžinti žmones, švenčiančius 76-ąjį gimtadienį ar kitus garbingus jubiliejus. Fotografijose atsiskleidė miestiečiai, kurie ir kūrė šį miestą.

Gegužės 30 d. vyko konferencija „Verslumo skatinimas bendruomenėse. Dabartis ir perspektyvos“, kurią surengė vietos veiklos grupė „Pajūrio kraštas“. Prieš konferenciją Savivaldybės aikštėje bendruomenės išradingai pristatė savo projektus, įgyvendintus pagal vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ Klaipėdos rajono kaimo vietovių plėtros strategiją.  

Konferencijoje Klaipėdos rajono meras V. Dačkauskas skaitė pranešimą apie savivaldybės ir kaimo bendruomenių partnerystės stiprinimą ir pažymėjo, kad 2011–2012 m. pasirašytos 23 sutartys su bendruomenėmis ir visuomeninėmis organizacijomis, o savivaldybės indėlis prisidedant prie projektų įgyvendinimo – per 264 tūkst. Lt ir įnašai natūra. Paklaustas, į kokias tris rajono vietas nusivežtų netikėtą tolimą svečią, meras atsakė: į Judrėnus skaniai pavalgyti kulinarijos paveldo patiekalų, į Utrius – žiemą paslidinėti ir į Šalpėnus – pabūti ir išsimiegoti ten gaminamose jurtose. „Padedame tiems, kurie patys stengiasi!“ – savivaldybės poziciją bendraujant su vietos bendruomenėmis reziumavo meras.

Įgyvendinant Klaipėdos rajono kaimo vietovių plėtros strategiją, kaimo bendruomenėms iš viso skirta 8 mln. 360 tūkst. Lt,  pasirašyta sutarčių už 7,8 mln. Lt. Konferencijoje Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Vilma Daugėlienė pristatė vietos bendruomenių iniciatyvų ir jų įgyvendinimo Lietuvoje 2014−2020 m. perspektyvas. VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė Raimonda Damulienė kalbėjo apie verslo iniciatyvų skatinimą įgyvendinant LEADER priemonę, o Klaipėdos rajono bendruomeninių organizacijų susivienijimo pirmininkė Lijana Simonaitytė-Sinušienė – apie bendruomeninių organizacijų indėlį į Klaipėdos rajono ekonomikos stiprinimą. Savivaldybės tarybos narys, Klaipėdos universiteto doktorantas Egidijus Skarbalius aptarė bendruomenių iniciatyvas savivaldybės strategijos kontekste, o su bendruomenių organizacijų problemomis ir jų sprendimais įgyvendinant verslius projektus supažindino kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkė Rasa Petrauskienė ir Lapių bendruomenės centro valdybos narys Gintautas Rusteika. Apie paslaugų diegimą bendruomeninėse organizacijose kalbėjo visuomeninės organizacijos Vėžaičių bendruomenės tarybos pirmininkas Vidmantas Gedvilas ir Judrėnų Stepono Dariaus bendruomenės pirmininkė Vilija Norvilienė. Smagiausioje – praktinėje konferencijos dalyje buvo pristatyti projektai, susiję su kulinarijos paveldo puoselėjimu. Visi vaišinosi, džiaugėsi puoselėjama bendryste ir puikiomis perspektyvomis.

Vienas iš mokiniams ir jaunimui skirtų Gargždų 760-ojo gimtadienio renginių − moksleivių fotografijos ir vaizdo darbų parodos pristatymas „Skirtingai skirtingi“. Buvo pristatyta meninės fotografijos ir vaizdo darbų kūrimo būrelio paroda. Antroje renginio dalyje, kuri vadinosi „Šypsenos ilgumo posmai“, mokiniai skaitė savo kūrybą. Dar vienas vaikų dovanotas renginys miesto gimtadieniui – Gargždų kultūros centre įrengtas šio centro vaikų dailės studijos ir Vėžaičių dailės klubo „Nomeda“ paroda „Mano miestas“ – iš kartono. Kitą dieną jaunieji dailininkai miestiečius pakvietė pasimatuoti šventinių drabužių. Juos vaikai taip pat „siuvo“ iš kartono ir spalvingai išpiešė. Eksponuoti bemaž 50-ies vaikų darbai.

Daug kam iš gargždiškių ir miesto svečių per visus jubiliejinius renginius atiteko nuotaikingas fotoalbumas „Gargždai“.  Albume sugulė ne vien profesionalių fotografų, bet ir kitų gargždiškių ir rajono gyventojų, kurie atsiliepė į kvietimą jas siųsti.  Šis albumas – pirmas, kuriame sudėti visi Gargždų miesto garbės piliečiai. Nuotraukos atspindi šešias temas: praeities aidas dabartyje (sugretinti seni Gargždų vaizdai su dabartiniais), švenčių akimirkos, miesto pasididžiavimas – žinomi, veiklūs, savo darbui atsidavę žmonės, kerintys ir nepakartojami gamtos vaizdai, jaunimas – ateities kūrėjai ir seniūnijos.

Gargždų krašto muziejus pakvietė į du renginius, skirtus Gargždų miesto 760 metų jubiliejui  –  konferenciją „Gargždų miestui 760 metų“ ir archeologinių radinių iš Gargždų apylinkių parodos pristatymą „Pradžių pradžia“. Ši konferencija – jau antroji, skirta miesto jubiliejiniams renginiams. Muziejus tęsia tradiciją paminėti ir kitas svarbias Lietuvai datas, todėl pirmoji konferencija buvo skirta taip pat ir Sąjūdžio 25-mečiui, dar viena vyks rudenį ir bus skirta 1863 metų sukilimui. Su visomis svarbiomis Lietuvai datomis taip pat susiję ir Gargždai – pasienio miestas, aktyvus visų istorinių įvykių dalyvis. Mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, sveikindama konferencijos dalyvius, pasidžiaugė, kad apskritai Gargžduose sėkmingai gyvuoja dar ne taip seniai įsikūręs Krašto muziejus, kuris ne tik saugo eksponatus ir rengia parodas, bet ir organizuoja daug prasmingų renginių ir atlieka daug naujų tyrimų, kurie pasitarnaus mokslo labui.

Gargždų vardas pirmą kartą paminėtas 1253 m. Kuršo vyskupo žemių dalybos akte. Tačiau archeologai fragmentiškas gyvenvietės užuomazgas datuoja ir ankstesniu laikotarpiu. Tai liudijantiems archeologiniams radiniams nuo pirmųjų mūsų eros metų skirta Gargždų krašto muziejaus paroda „Pradžių pradžia“. Parodoje eksponuojami radiniai atstovauja geležies amžiui. Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė pristatė naują muziejaus leidinį „Lietuvininkų (klaipėdiškių) portretai“.

Birželio 1-ąją – pagrindinę Gargždų miesto 760-ojo jubiliejaus šventinę dieną, iškilmingai suteiktas  Gargždų miesto garbės pilietės vardas Aldonai Vareikienei – ilgametei laikraščio „Banga“ žurnalistei, ne tik rajono istorijos metraštininkei ir žmonių savimonės žadintojai, bet ir buvusiai Sąjūdžio, švenčiančio savo 25-ąjį gimtadienį, iniciatyvinės grupės narei. Garbės piliečio paskelbimo ir atminimo ženklų nusipelniusiems rajono žmonėms iš kiekvienos seniūnijos ceremonija vyko senosios muzikos ir šokių ansamblio „Banchetto Musicale“ pasirodymo fone. Garbės piliečio medalį ir 12 atminimo ženklų įteikė rajono meras V. Dačkauskas. Garbės pilietę ir visus susirinkusiuosius į šventę sveikino Seimo nariai Agnė Bilotaitė ir Petras Gražulis. Ylavos miesto mero pavaduotojas Andrzejus Lewandowskis miesto jubiliejaus proga rajono merui V.  Dačkauskui įteikė  didelę Ylavos nuotrauką ir linkėjo Gargždams toliau klestėti ir draugauti su Ylava, nes šiemet sukanka 15 metų, kai pasirašyta šių miestų bendradarbiavimo sutartis, ir ketinama ją atnaujinti.

Švente džiaugėsi, visus sveikino ir kvietė į kitus šventinius renginius Gargždų seniūnas Saulius Bakšinskis. O jų tądien tikrai netrūko: šventinės eitynės į Minijos slėnį, seniūnijų ir bendruomenių prisistatymas kiemeliuose, 760 didžkukulių virimo akcija.  Šventiniame koncerte koncertavo žinomos Lietuvos grupės, o viską vainikavo fejerverkas, lazerių, putų šėlionė ir diskoteka po atviru dangumi. Sekmadienį nurimusiame mieste Rinkos aikštėje, prie Nepriklausomybės ąžuolo, iškilmingai atidengta lenta Gargždams – 760. Ši lenta – jau septintoji nuo 1993 m., kai aikštėje buvo pasodintas pats ąžuoliukas ir ta proga atidengta atminimo lenta miesto 740 metų jubiliejui. Nuo tada tapo tradicija pačias svarbiausias ne tik rajonui, bet ir Lietuvai datas paženklinti atminimo lentomis: 1998 m. čia atidengta lenta Lietuvos valstybės atkūrimo 80-mečiui, 2003 m. – Gargždų 750-ajam jubiliejui, o 2009 m. – Lietuvos tūkstantmečiui. Dar viena atminimo lenta ženklina, kad pokariu ant šios aikštės grindinio būdavo sumesti NKVD nužudytų Lietuvos partizanų kūnai.

 
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios