Archyvas

Nr. 18 (651), 2013-06-13
„DIDIEJI MIESTAI TURI PEREITI PRIE BIOKURO“

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

 

„DIDIEJI MIESTAI TURI PEREITI PRIE BIOKURO“ Tai  Lietuvos merų susitikime pabrėžė sostinės meras Artūras Zuokas

Sandra TRINKŪNAITĖ-RIMKIENĖ

Vilniaus meras A. Zuokas birželio 10 d. lankėsi Lietuvos merų klube Vyriausybėje, kur pristatė svarbiausius energetikos klausimus ir siūlomus jų sprendimo būdus. Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigiamai įvertino Vilniaus mero  pasiūlymus dėl didžiųjų termofikacinių elektrinių konversijos į biokurą ir paminėjo, kad dėl per  Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą importuojamų dujų daugiau aiškumo bus tik metų pabaigoje. Meras ragino Vyriausybę suteikti subsidijas didžiosioms termofikacinėms elektrinėms, kad jos pereitų prie biokuro naudojimo kiek galima greičiau.  Iki šiol didžiausia galima parama, kurios galėjo tikėtis šilumos tiekimo įmonės, buvo 6 mln. Lt. Tokia paramos tvarka buvo naudinga mažųjų miestų šilumos ūkiams, bet visiškai neskatino šimtus milijonų litų konversijos į biokurą projektų  didžiuosiuose miestuose.  Vyriausybė yra užsiminusi, kad naujuoju programavimo laikotarpiu, prasidedančiu 2014 m., numatys didesnes subsidijas  didiesiems projektams Lietuvos šilumos ūkyje įgyvendinti. 

Vilniaus meras pasiūlė nelaukti 2014 ar 2015 metų, dar šiemet parengti paraiškas subsidijoms gauti ir jau  šiemet suteikti Valstybės garantiją nustatyto paramos dydžio sumai, kuri bus suteikta sėkmingai įgyvendinus projektą. Ši garantija leistų jau dabar derėtis su projektus finansuojančiais bankininkais, ir atsirastų daugiau galimybių pritraukti investuotojus. Atlikus visus šiuos žingsnius konversijos į biokurą projektai galėtų būti baigti dar iki 2016 metų pabaigos. Meras taip pat teigė, kad būtina kuo greičiau pradėti derybas su Latvijos ir Estijos Vyriausybėmis dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos. Siekiant veiksmingo bendradarbiavimo turėtų būti įkurta bendra trijų šalių įmonė, suformuota iš sudėtinio investuojančių šalių kapitalo, kuri parduotų dujas vartotojams Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje rinkos sąlygomis. Įmonės  patiriami nuostoliai ar gaunamas pelnas turėtų būti paskirstomas akcininkams proporcingai jų valdomam akcijų skaičiui.

Pagal mero prognozes, iki 2020 metų dujų vartojimas Lietuvoje sumažės mažiausiai trečdaliu. Jei SGD terminalo  pastovios sąnaudos bus pridėtos prie dabartinių dujų  transportavimo pastoviųjų sąnaudų, dujų tiekimo pastovios sąnaudos, tenkančios vienam suvartotam kubiniam metrui dujų,  padidės tris kartus. Taigi, jeigu pastačius SGD terminalą gamtinės dujos vartotojams pabrangs – tai dar labiau motyvuos dujų vartotojus atsisakyti dujų vartojimo. Krintant dujų vartojimui  likusiems vartotojams dar labiau didės dujų kaina. SGD terminalo sąnaudas pasidalijus tarp trijų valstybių ir iš esmės pavertus šį projektą iš nacionalinio  regioniniu – galima būtų tikėtis gamtinių dujų pigimo, o ne brangimo.

 

 
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios