Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 19 (652), 2013-06-20
MARIJAMPOLĖ KVIETĖ ATVYKTI, PAMILTI IR PASILIKTI

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Aurelija BANIULAITIENĖ

Savaitgalį Marijampolėje nuvilnijo „Miesto dienų 2013“ šventė, sutraukusi žmones iš Sūduvos regiono, visos Lietuvos ir užsienio šalių. Į miestą šia proga atvyko trys Marijampolės garbės piliečiai iš Norvegijos ir Vokietijos, dar dešimt oficialių delegacijų iš įvairių susigiminiavusių užsienio savivaldybių. Patį gausiausią būrį – beveik tris tūkstančius – šokėjų į Sūduvos sostinę sutraukė respublikinė šokių šventė, sekmadienio vakarą vainikavusi šių metų didįjį miesto renginį.

Šventė prasidėjo šeštadienio rytą J. Basanavičiaus aikštėje sūduvietišku „kermošiumi“, į kurį sugužėjo pusketvirto šimto amatininkų, tautodailininkų, kulinarijos paveldo meistrų. „Cukraus gaspadoriaus“ akcijai su įmone „Arvi cukrus“ šiemet susivienijo Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto senjorai, kvietę įsigyti jų rankomis siūtą maišelį marijampolietiško cukraus ir už tai paaukoti jų neformaliajam ugdymui.  Poezijos parke vartus pirmą kartą atvėrė „Sveikatingumo oazė“. Čia apsilankiusieji galėjo pasitikrinti sveikatą, išgirsti apie sveiką gyvenseną, sužinoti daug naudingų patarimų, paragauti vegetariškų valgių ar įsigyti ekologiškų prekių. Patarimus dalijo žinomi šalies žolininkai Adelė Karaliūnaitė, Jadvyga Balvočiūtė, Marius Lasinskas, natūropatas Anatolijus Malovičko, Liudvikas Šalčius, liaudiškos medicinos propaguotoja Dalė Petraitienė, baltiškosios pirties specialistas Kęstutis Gurevičius ir daugelis kitų sveikos gyvensenos entuziastų. Didžiojoje miesto scenoje buvo prisiminta, kaip prieš 125 metus Sūduvoje buvo subrandinta „Varpo“ išleidimo idėja, o prieš ketvirtį amžiaus susibūrė pirmoji mieste Sąjūdžio iniciatyvinė grupė.

Rekonstruotą Marijampolės senamiestį aplankė paryžietiška „Monmartro“ dvasia. „Menų arkoje“ gyvai muzikavo Marijampolės muzikos mokyklos ugdytiniai, mizanscenas rodė Marijampolės dramos teatro jaunieji mimai, vietos dailininkai su kolegomis iš kitų miestų siūlė savo kūrinius, piešė šaržus, tatuiruotes, siūlė praeiviams kartu kurti didžiulį miesto paveikslą. Išsiskirsčius menininkams šias erdves užėmė Lounge stiliaus muzikos scena jaunimui – penki didžėjai siūlė ramią poilsio muziką. Vakare koncertavo violončelių trio „Melo M“ iš Latvijos, Mantas Jankavičius su grupe, House nakties muzikos koncerte pasirodė netikėtai išpopuliarėjusi grupė „Electronic I“.

Sekmadienio vidudienį miestą džiugino pirmą kartą surengtas linksmasis šeimų paradas. Paskui aikštėje visą pusdienį skambėjo vaikų ir jaunimo dainos festivalyje „Dainuok ir šok su „Kotita“. Pastaraisiais metais miesto kultūrinį gyvenimą įdomiais projektais praskaidrina „Arvi“ įmonių grupė. Šių Miesto dienų šventę „Arvi“ praturtino dviem renginiais. Išvakarėse, Gedulo ir vilties dieną, miesto gyventojus ir svečius pakvietė į senojo cukraus fabriko arkinį sandėlį, paverstą puikia erdvia koncertų sale, pasiklausyti V. A. Mocarto „Requiem“. Tai buvo XVIII Pažaislio muzikos festivalio sudėtinė dalis muzikai pritaikytoje kultūrinėje senosios Marijampolės erdvėje. Šeštadienį kviestinė marijampoliečių publika galėjo pamatyti režisieriaus Vytauto Balsio naujai sukurtą spektaklį „Smetona“ pagal Gedimino Jankaus pjesę „Kybartų aktai“. Spektaklio, kurio sukūrimą rėmė „Arvi“, premjera suvaidinta taip pat netikėtoje vietoje – „Arvi cukrus“ klube.

„MIESTO DIENŲ 2013“ PROGA – SAVIVALDYBĖS APDOVANOJIMAI

Iškilmingo Marijampolės savivaldybės tarybos posėdžio, skirto „Miesto dienų 2013“ šventei, metu įvykusioje apdovanojimų ceremonijoje birželio 15 d. įteikta dešimt savivaldybės apdovanojimų – vienas Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordinas ir devyni Šv. Jurgio medaliai.

Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys potvarkiu dėl apdovanojimo Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordinu už nuopelnus Marijampolei ir Sūduvai apdovanojo Vytautą Petruškevičių – žmogų, keliolika metų kalėjusį lageriuose už tautinę pogrindinę veiklą, daug nusipelniusį Marijampolės sodininkams.

Šv. Jurgio Marijampolės globėjo medaliai įteikti: Mokymo centro direktorei Onai Čirvinskienei – už svarų indėlį plėtojant smulkųjį verslą ir prasmingą visuomeninę veiklą; Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pamainos vadui Audriui Kavaliauskui – už nuopelnus Marijampolės gyventojų saugai; Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos direktorei Daivai Kirtiklienei – už indėlį puoselėjant kultūros židinį – biblioteką; Beniui Lukšiui – už nuopelnus Lietuvos Nepriklausomybei; Marijampolės savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorei Anelei Onai Melnykienei – už svarų indėlį į savivaldybės švietimo raidą; Marijampolės kraštotyros muziejaus direktoriui Antanui Pileckui – už nuopelnus populiarinant Marijampolės krašto kultūrą ir paveldą; choreografei, Marijampolės kultūros centro mažojo šokio teatro „Vilga“ vadovei Virginijai Sagulinai – už tautinės choreografijos puoselėjimą; Marijampolės kultūros centro etninės kultūros vyr. specialistei Onai Birutei Surdokienei – už etnokultūros puoselėjimą ir Marijampolės menininkų kūrybos populiarinimą; Marijampolės sporto mokyklos direktoriui Pijui Urbonui – už svarų indėlį plėtojant moksleivių ir jaunimo sportą.

Savivaldybės apdovanojimai paskirti vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu, Marijampolės savivaldybės apdovanojimų nuostatais ir atsižvelgiant į 2013 m. birželio 10 d. Marijampolės savivaldybės apdovanojimų komisijos sprendimą bei įvairių įstaigų ir organizacijų teikimus.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Marijampolė – septintas miestas pagal gyventojų skaičių Lietuvoje. Išankstiniais duomenimis, 2013 m. pradžioje Marijampolės mieste gyveno 39,5 tūkst. asmenų, iš jų 21,1 tūkst. (53 proc.) – moterų. Nuo 2003 m. Marijampolės mieste gyventojų sumažėjo 19 proc.

2012 m. Marijampolės mieste veikė 39 mėgėjų meno kolektyvai, du kultūros centrai ir du muziejai.

Marijampolės apskrityje klesti prekyba turgavietėse.

Apskritis Lietuvoje pirmauja pagal individualių lengvųjų automobilių skaičių – čia  tūkstančiui gyventojų tenka 564 automobiliai (šalyje – 492).

Marijampolė – žemės ūkio kraštas. 2012 m. Marijampolės apskrities ūkiai galėjo pasigirti užauginę 342 tūkst. tonų cukrinių runkelių, daugiau buvo užauginta tik Kauno apskrityje (460 tūkst. tonų).

Daugiausia 2012 m. Marijampolės apskritis eksportavo pieno ir pieno produktų, baldų, trąšų, gaminių iš javų ir miltų, medienos ir medienos dirbinių,  cukraus ir konditerijos gaminių iš cukraus. Daugiausia lietuviškų prekių iš Marijampolės apskrities eksportuota į Vokietiją – 20,3 proc.,  Lenkiją – 15,3, Latviją – 7,8, Rusiją – 5,6 ir Prancūziją – 4,6 proc.

 

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios