Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 21 (654), 2013-07-11
DUSETŲ SENIŪNIJA IŠ ARČIAU

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Ingrida VĖGELYTĖ

Lietuvai švenčiant Valstybės dieną į Zarasų rajone esantį Dusetų miestelį rinkosi buvę ir esami dusetiškiai – čia vyko kasmetinis, šiemet devintasis, kraštiečių suėjimas. 

Dusetos, plytinčios Sartų ežero pakrantėje, visoje Lietuvoje ir už jos ribų garsios ne tik vasarį rengiamomis žirgų lenktynėmis. Čia gyvena ir kuria garsūs Lietuvos menininkai, tokie kaip Šarūnas ir Nomeda Saukos, veikia meno galerija, skleidžianti aukštojo meno šviesą visoje Lietuvoje. Čia rengiamos kitos, net pasaulio dėmesio sulaukusios šventės – tokios kaip Vėžių valgymo čempionatas, Amatų ir derliaus šventė, Žvejų varžybos, organizuojamas respublikinis virvės traukimo čempionatas,  Aukštaitijos kaimo bendruomenių veteranų stalo teniso varžybos, Kaimo bendruomenių šaškių turnyras.

Šis miestelis, turintis apie 700 gyventojų, yra Zarasų rajono Dusetų seniūnijos veiklos ir sumanymų centras. Seniūnijos (joje  2750 gyventojų) žmonės  veiklūs, visuomeniški, subūrę net dešimt visuomeninių organizacijų. Vietos iniciatorių sumanymu leidžiamas laikraštis „Dusetos“. Liepos 6 d. Dusetų kultūros centre susirinkusiems kraštiečiams seniūnas Saulius Kėblys pateikė 2012–2013 m. veiklos ataskaitą.  Pristatydamas 2012 m. nuveiktus darbus seniūnas minėjo atliktą Kazimiero Būgos tėviškės gyvenamojo namo ir klėties rekonstrukciją, suremontuotas Sadūnų buvusios mokyklos, o dabar bendruomenės namų  patalpas, Dusetose pernai atidarytą Kultūros centrą, į kurį persikėlė Dusetų dailės galerija, atnaujintą vaikų darželį. Taip pat atnaujinami parapijos namai, suremontuota Dusetų Švč. Trejybės bažnyčia. Šiais metais centrinėje Vytauto gatvėje paklota nauja asfalto danga, rekonstruotas paplūdimys prie Vasakno ežero,  toliau formuojamas miesto skulptūrų parkas. Dar šią vasarą bus pradėta valyti Sartų ežero pakrantė, seniūnas žadėjo, kad bus atnaujinami aštuoni daugiabučiai namai Užtiltėje. Jau parengtas projektas  dėl Sartų žirgyno hipodromo bėgimo tako rekonstrukcijos – Dusetos užsibrėžė Sartų žirgų lenktynėms išsikovoti nacionalinį statusą.

Prie Dusetų seniūno ir jo padėjėjų veiklumo daug prisideda ir patys dusetiškiai, miestui ir seniūnijai 2012 m. pelnę įvairių tarptautinių apdovanojimų. Štai pernai Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas  ekspertas Romualdas Pučekas tapo Lietuvos metų mokytoju. Iš Dusetų kilęs architektas prof. Vladas Stauskas – pernai metų Valstybės kultūros ir meno premijos laureatas. Už  saugios aplinkos kūrimą garbingiausiu visuomenės nariams skirtu apdovanojimu – „Gėrio sergėtojo“ statulėle – Utenos apskrities policija apdovanojo dusetiškį Vytautą Čypą. X geografijos pasaulinėje olimpiadoje Kioto mieste (Japonija) liepą dalyvaus miestelio moksleivis Eitvydas Merkis. Turi Dusetos ir mergaičių futbolo komandą „Ainiai“, kurios tapo  Lietuvos mergaičių, gimusių 2001 m. ir jaunesnių, futbolo čempionėmis.  Šiais metais fotografei Normantei Ribokaitei už fotografiją „Žirgai“ atiteko EX ARTE EQUINUS  Director‘s  apdovanojimas (JAV). San Franciske (JAV)  tarptautinėje parodoje „Gallery Photographica“ jai atiteko aukso medalis už fotografiją „ Rytas“.  2013 m. ji tapo FIER instituto (Australija) 1-ojo tarptautinio  konkurso „ Romantiškas peizažas“ laureate. O iš 6-osios tarptautinės parodos VARNA 2013 (Bulgarija) – parsivežė sidabro medalį už fotografiją „ Bučinys“. N. Ribokaitės darbų galima pamatyti ir Dusetų dailės galerijoje. Kaip ir Kultūros centro, Dusetų dailės galerijos direktoriaus Alvydo Stausko, kuris tvirtino, kad laikosi tradicijos kasmet liepos 6 d., per galerijos gimtadienį,  surengti dusetiškių menininkų naujausių darbų parodą.

Jis pasakojo, kad Dusetų dailės galerija įsikūrė prieš 18 metų ir kasmet  surengia 12–14 parodų. Dusetos yra neatsiejamos nuo  čia gyvenančių menininkų Šarūno ir Nomedos Saukų, kurie sukūrė branduolį ir suformavo tradicijas. Pasak A. Stausko, nors galerija orientuojasi į aukštąjį meną, bet Kultūros centras atlieka tą pačią misiją, kaip ir kiti: turi chorą, folklorinius ansamblius, vienas jų – garsieji „Sadūnai“.

Klausiamas, kur slypi jo vadovaujamos seniūnijos klestėjimo paslaptis, Dusetų seniūnas S. Kėblys be dviejų pagrindinių priežasčių – Sartų žirgų lenktynių ir Aukštaitijos meno žmonių buveinės statuso – trečioje vietoje minėjo tai, kad jam pasisekė sutelkti nevyriausybines, biudžetines organizacijas ir verslo žmones bendrai veiklai. Seniūnas neslėpė, kad seniūnija turi ir kitoms būdingų socialinių problemų: „Pas mus darbo biržoje įrašyti 362 žmonės, įtraukti į seniūnijos įskaitą, o gyventojų yra 2750. 12 proc. bedarbių yra nemažai. Aš juos atmintinai žinau.“ Dusetų kraštiečių suėjime dalyvavęs Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Sekonas  darbštiesiems dusetiškiams linkėjo, kad jie nesustotų kelyje, kuriuo eina. Dusetose darant bet kokį renginį  dalyvauja visi: seniūnija, bendruomenė, mokykla, komunalininkai. Reikia paminėti ir veiklius visuomenininkus – vietos legenda galima pavadinti Vytautą Čypą, kuris iš ryto atsikelia, „papkelę“ po pažasčia pasikiša ir eina dirbti bendruomenės labui visuomeniniais  pagrindais. Džiaugiamės, kad iš Anykščių atvyko veiklus klebonas, kuris dažnai prie mūsų durų sėdi, biurokratais mus vadina. Čia dirba darbštus ir nagingas seniūnas. Kai daugelis sako, kad mažai pinigų, jis žino, bet  visada viską padaro. Mes džiaugiamės ir norėtume, kad ir kitos seniūnijos tuo užsikrėstų“, – sakė V. Sekonas.

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios