Archyvas

Nr. 22 (655), 2013-08-22
ŽEMAITIJOS KRIKŠTUI 600 METŲ

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Į Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejinius renginius atvyko svečiai iš  Telšių savivaldybės miestų partnerių – užsienio delegacijos iš Austrijos, Baltarusijos, Čekijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos. Rugpjūčio 3 d. Telšių rajono savivaldybėje vyko susitikimas su miestų partnerių merais, jų atstovais,  kitais garbiais svečiais. Susitikime dalyvavo rajono tarybos nariai ir vadovai, įmonių ir įstaigų atstovai, verslininkai.

  „Istorija primena mums, kad didieji tautų pasiekimai sužydi tik iš Pasitikėjimu ir Pagarba grįsto bendradarbiavimo tarp jų“, – sakė Telšių rajono meras Vytautas Kleiva. Delegacijoms buvo iškilmingai įteiktas  Krikšto jubiliejui dedikuotas medalis. Delegacijų vadovai sveikino Telšių gyventojus, rajono vadovus, pabrėžė bendradarbiavimo svarbą ir norą jį plėtoti. Bassumo miesto meras Wilhelmas Bäkeris įteikė V. Kleivai surinktas lėšas, kurias jis siūlė panaudoti, kur labiausiai reikėtų. Susitikime apsikeista dovanomis, kalbėta apie galimus projektus socialinės apsaugos, švietimo, kultūros ir kitose srityse. Kitą, rugpjūčio 4 d. į jubiliejinius renginius Telšiuose atvyko Lietuvos Respublikos ir Bažnyčios valdžia: Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas, Romos popiežiaus apaštalinis nuncijus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje arkivyskupas Luigi Bonazzi, vyskupai, kunigai, savivaldybių merai ir daug kitų garbių svečių. Šia proga ant bažnyčios  kalną supančios sienos atidengta atminimo lenta.

Sveikindamas šventės organizatorius ir dalyvius V. Gedvilas priminė, kad Telšiai nuo seno tituluojami Žemaitijos sostine, tačiau šįkart jie bent jau vienai dienai tapo visos Lietuvos sostine. Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius savo kalboje minėjo Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą – Lietuvos valstybės kūrėją, bažnyčių ir vienuolynų fundatorių, Žemaičių krikšto iniciatorių ir globėją. Taip pat Žemaičių ganytojus – Motiejų I, Merkelį Giedraitį, Jurgį Tiškevičių, Motiejų Valančių, Pranciškų Karevičių, Justiną Staugaitį, Vincentą Borisevičių, Pranciškų Ramanauską. „Jų, Tautos ir Bažnyčios vadovų, gyvenimas yra parama ir padrąsinimas Lietuvos dabarčiai ir ateičiai“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Lyg ir apibendrindama įvykius, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kalbėjo: „Minime šiose žemėse gyvenusių mūsų protėvių krikšto pradžios 600 metų jubiliejų. Šia proga atidengiame atminimo lentą, kurios įrašas parodo, kokie svarbūs Europos ir krikščionybės istorijai buvo žmonės, stovėję čia, kalvotose Žemaitijos apylinkėse. Žemaičių krikštas žymi ne tik Lietuvos, bet ir vìso Europos žemyno krikštijimo pabaigą, todėl Vakarų istorijoje, neatsiejamoje nuo krikščionybės, užsispyrę žemaičiai visada išliks kaip paskutinės pagoniškos žemės šeimininkai. Krìkštas sujungė Lietuvą su krikščioniškąja Europa. Vadinasi, ir su kultūra, mokslu bei tikėjimo vertybėmis, kurios neatsiejamos nuo stiprios ir pažangios visuomenės. Išlaikydami savitumą, tapome stiprios ir vienìngos bendruomenės dalimi…“ Šventės dalyviams žemaičių tarme Prezidentė palinkėjo: „Tad mūm visīms nuoru palinkieti drōsē, truopnē ėr užsespyrusē sauguoti ton žemi. Vėskas kas buvuom, kas asam ėr kou būsam īr skėrta anā – Mūsa Lietuvā!“

LIETUVOS TURIZMO TRAUKOS VIETOVĖS 2013 TITULAS – ŽEMAIČIAMS

Kokiame Lietuvos mieste galima atrasti turistinių objektų aprašus Brailio raštu, specialius takus ir liftus, neįgaliesiems pritaikytas ekskursijas ir paslaugas? Įvertinę šio miesto atvirumą visiems keliautojams ir turizmo infrastruktūros adaptavimą, turizmo ekspertai Telšių rajono savivaldybės pateiktą projektą „Septynių kalvų miesto paslaptys“ paskelbė Lietuvos turizmo traukos vietove 2013 ir Europos Komisijos projekto EDEN nugalėtoju. „Telšius praminėm antruoju turizmo perlu po Druskininkų. Apskritai šis konkursas, kuriam iš viso buvo pateikta 21 paraiška, suteikė galimybę kitu rakursu įvertinti Lietuvos turizmo sektoriaus potencialą ir naujai apžvelgti turistines vietoves. Šiais metais tik dešimt šalių – perpus mažiau nei įprastai – pateikė paraiškas dalyvauti EDEN projekto konkurse, nes Europos Komisijos suformuluota tema buvo nelengva. Džiugu, kad Lietuva yra tarp tų nedaugelio Europos šalių, kuriose vystant turizmo infrastruktūrą nepamirštama nė viena visuomenės grupė – nei senyvo amžiaus žmonės, nei šeimos su vaikais, nei neįgalieji ar specialių poreikių turintys žmonės“, – pabrėžė Valstybinio turizmo departamento direktorė dr. Raimonda Balnienė.

Be pagrindinio prizo, įteikti apdovanojimai ir keturiems nominantams: Ch. Frenkelio vilai ir parkui (Šiaulių „Aušros“ muziejus), Neringai – smėlio kraštui tarp dviejų vandenų (Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“), Šiluvai (Raseinių rajono savivaldybė) ir Bistrampolio dvarui (Jaunimo integracijos galimybių centrui). Šios atrinktos Lietuvos turizmo traukos vietovės pateko į Europos turistinį žemėlapį, t. y.  jos bus pristatomos visoms šalims Europos turizmo forumo metu, Europos Komisijos interneto puslapiuose, įvairiuose leidiniuose, šalies ir užsienio parodose. Taip pat jos pakviestos įsitraukti į EDEN asociacijos veiklą.

 
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios