Archyvas

Nr. 24 (657), 2013-09-05
ANYKŠČIAI: NUO KURORTINĖS TERITORIJOS IKI KURORTO

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Anykščiuose lankęsi Lietuvos turizmo rūmų nariai su rajono savivaldybės vadovais ir Anykščių turizmo klasterio asociacija aptarė investicijų pritraukimo ir verslo vystymo galimybes. Lietuvos turizmo rūmų ir  Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė mano, kad Anykščių r. savivaldybė yra stipriai padirbėjusi kurdama gerą investicinę aplinką turizmo sektoriui, tačiau reikia pasiekti, kad apie tai žinotų visi: „Rinkodara, viešinimas – ne tik Anykščių, bet ir visos Lietuvos silpnoji pusė.“

Lietuvos kurortų asociacijos vykdomoji direktorė Jurgita Kazlauskienė pažymėjo, kad „Anykščiams žengiant kurorto link reikia apsispręsti, į kokią tikslinę grupę taikyti. Anykščių stiprioji ir išskirtinė pusė galėtų būti kurortinės turizmo paslaugos šeimoms. Kol kas tokia pakraipa negali pasigirti nė vienas Lietuvos kurortas, todėl anykštėnams vertėtų išnaudoti šią galimybę“.

Kurortinės vietovės statusą puoselėjantys Anykščiai – viena iš stabiliausiai į priekį žengiančių, mažiausiai įsiskolinusių savivaldybių. 2012 m. Anykščiai tapo Lietuvos kultūros turizmo sostine, o 2013 m. buvo įvardyti kaip bandomasis Utenos regiono 2014–2020 metų kompleksinės plėtros galimybių miestas. Kaip Anykščiai keitėsi per pastaruosius metus, kas  nuveikta ir kokios ateities vizijos – rajono savivaldybės mero Sigučio Obelevičius akimis, pranešimo, daryto Pasaulio anykštėnų suvažiavime, pagrindu.

Dar 2004 m. Anykščių r. strateginiame plane buvo nustatytas pagrindinis prioritetas – turizmo, paremto vietiniais gamtiniais ir kultūriniais ištekliais, vystymas. 2007 m. patvirtintas Anykščių miesto turizmo ir rekreacijos specialusis planas, miestui suteiktas kurortinės teritorijos statusas.  Nuo 2011 m. Anykščiai ir Niūronys yra labiausiai lankytinų Lietuvos vietovių dešimtuke. 2012 m. patvirtintame Anykščių r. strateginiame plane iki 2019 m. iškelta vizija: „Anykščiai – kultūrinio turizmo kurortas, atjaunėjęs kraštas, kuriame jauku ir saugu gyventi bei ilsėtis.“

Anykščių r. savivaldybė, nepaisant krizės ir sumažėjusio biudžeto, gana sėkmingai judėjo į priekį, pasinaudodama ES struktūriniais fondais. Iš vargano rajono biudžeto net keletą turizmo objektų sugebėta įsteigti – vasaros roges, kalnų slidinėjimo centrą, menų centrą, Angelų muziejų. Valstybės lėšomis beveik užbaigtos naujosios bibliotekos statybos, įpusėtas kultūros centro atnaujinimas, pastatytas naujas Policijos komisariatas. VIP ir ES lėšomis išasfaltuotos gatvės, nutiesti šaligatviai mieste ir seniūnijų centruose, šiais metais baigiamas sutvarkyti senamiestis, atnaujintos beveik visos mokyklos, planuojami atidaryti daugiafunkciai centrai Kavarske ir  Viešintose ir t. t. Suremontuotas baseinas, ant stogo įrengti saulės kolektoriai, atpiginę eksploataciją – 25 m ilgio sportinis baseinas su pirčių kompleksu, treniruoklių sale tapo bene vienintelis Pabaltijyje, veikiantis ištisus metus.  ES lėšomis pastatytas itin modernus dviračių ir pėsčiųjų takas, įrengta apžvalgos aikštelė bažnyčios bokšte, baigiamos menų inkubatoriaus statybos ir kt. Ryškūs pokyčiai įvyko ne tik miesto gyvenime. Galima pasidžiaugti, kad per pastaruosius metus pirmą kartą nuo nepriklausomybės pradžios ženklios investicijos pasiekė ir kaimą. Vien tik kaimų diversifikacijos projektams buvo skirta 15,153 mln. litų. Tai leido atnaujinti visuomeninius pastatus, sutvarkyti viešąsias erdves, pastatyti 11 naujų aikštynų gyvenvietėse kaimuose. Per vietos veiklos grupės projektus į kaimo vietoves investuojama dar keliolika milijonų litų. Pernai rekonstruotame Arklio muziejuje įsikūrė amatų centras, jau beveik pabaigtas dviračių takas į Niūronis, atidarytas bene gražiausias 5 km dviračių ir pėsčiųjų takas Šventosios upės kairiajame krante su paplūdimiais, mažąja architektūra, regyklomis, devyniais sklypais investicijoms, kempingu. Pradėtas tvarkyti miesto parkas, tvenkinyje pasodinta įvairiaspalvių vandens lelijų kolekcija, mieste nuolat daugėja įvairiaspalvių gėlynų.

Nors nuveikta daug, tačiau emigracija, gyventojų skaičiaus mažėjimas ir senstanti visuomenė – procesai, kuriuos valdyti savivalda beveik bejėgė. Skaudžiausios problemos dabar yra didelis nedarbas ir aukšta šilumos kaina. Tikimasi šiemet su Vyriausybės pagalba pastarają problemą iš dalies išspręsti, nupirktoje „Anykščių vyno“ katilinėje sumontavus biokuro katilus. Savivaldybė ieško investuotojų, stengiasi padėti naujiems verslams, plėtoti infrastruktūrą. Šiais metais rajono taryba priėmė sprendimą sumažinti mokesčius verslininkams, kuriantiems darbo vietas. Savivaldybės kuriama infrastruktūra traukia investuotojus, kurie jau įrengė pramogų parką (laipynes), ant Šventosios kranto atidarė turizmo paslaugų pavilijoną su kavine,  statomas modernus 120–150 vietų sveikatingumo kompleksas, teiksiantis SPA paslaugas ir naudosiantis Anykščių mineralinį vandenį, taip pat baigiamas restauruoti Burbiškio dvaras, kur įsikurs svečių namai, restoranas; statomas sveikatingumo kompleksas prie Rubikių ežero, šiais metais duris atvėrė dar trys kaimo turizmo sodybos.

„Jau dabar aktyvaus turizmo paslaugas ir gausiai kultūros renginių siūlantiems Anykščiams neprilygsta nė viena šalies savivaldybė“, – sakė Anykščių meras S. Obelevičius.

 
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios