Archyvas

Nr. 26 (659), 2013-09-26
BRONZINIS KREPŠININKAS GARSINO LIETUVOS VARDĄ BRIUSELYJE

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Indrė Venckūnaitė da Silva Lemos

LSA atstovė Briuseliui

Visą savaitgalį Europos sostinėje Briuselyje, jo gražiausioje centrinėje aikštėje, pirmą kartą skambėjo lietuviškos folkloro dainos, kvepėjo gintaru, duona, alumi! Tūkstančiams miesto širdyje apsilankiusių svečių skambėjo Lietuvos edukologijos universiteto folkloro grupės „Poringė“ dainos, svečiai skanavo „Gubernijos“ alų ir girą, „Rūtos“ šokoladą, ūkininko Albino Kisieliaus ruginę duoną, „Apiflorus medaus arbatą“, gėrėjosi „ARZA galerijos“ meistrų sukurta gintaro suknele ir dirbiniais, žavėjosi Adelės Karaliūnaitės žolelių mišiniais ir gydomaisiais kremais.

Lietuvos savivaldybių asociacija kartu su Užsienio reikalų ministerija Briuselio miesto simboliui padovanojo stilizuotą Lietuvos krepšinio rinktinės uniformą ir itin aktyviai dalyvavo Briuselio miesto folkloro šventėje „Folklorissimo 2013“. Garsioji Briuselio fontano skulptūra „Manneken Pis“  nuo XVIII a. kaupia apdarų kolekciją. Tai bene dažniausiai įamžinamas miesto simbolis ir didžiausia Briuselio traukos vieta. Lietuvos įteiktas kostiumas tapo 909-uoju Briuselio miesto simbolio apdaru. Juo berniukas buvo papuoštas visą savaitgalį, ir nuo šiol kostiumas bus garbingai saugomas Belgijos istorijos muziejuje. 

Iniciatyva ir idėja gimė Lietuvos delegacijai Europos Sąjungos Regionų komitete, o joms  įgyvendinti bendras jėgas sutelkė Lietuvos savivaldybių asociacija ir Kauno miesto savivaldybė.  Briuselio berniukas dovanų gavo 55 centimetrų aukščio vienuoliktu numeriu Lietuvos Vyčiu pažymėtus marškinėlius, šortus, batus ir kepuraitę. Prie statulėlės šį kartą buvo pritvirtintas ir krepšinio lankas. Dėl šios kostiumo idėjos, kurią Lietuva pasiūlė dar gegužės mėnesį, reikėjo gerokai pakovoti. Kostiumo eskizą svarstė speciali Briuselio savivaldybės komisija ir taryba, taip pat  Briuselio miesto simbolio draugų ordinas ir ordino prezidentas. Ordinas itin kruopščiai vertina siūlomus kostiumus, – yra nustatytos bendrosios kostiumo taisyklės. Dažniausiai dovanojami tradiciniai tautinių drabužių kostiumai ar jų atitikmenys, todėl Lietuvos pasiūlytas krepšininko drabužis buvo netikėtas. Net kelių laiškų ir susitikimų prireikė, kol įrodėme, kad Lietuvai  krepšinis – tai daugiau nei tradicija, daugiau nei sportas, – tai tautos kelias į laisvę. Kiek vėliau, jau po kostiumo įteikimo ceremonijos, šio ordino prezidentas M. Guebelis su pasididžiavimu kalbėjo, kad paskaitė daug informacijos apie Lietuvą ir krepšinį ir suprato, ką mūsų šaliai iš tiesų reiškia krepšinis. Pati kostiumo įteikimo ceremonija vyko Briuselio miesto rotušėje, iškilmingoje auksu ir ąžuolu puoštoje salėje, o po jos visa procesija susirinko prie statulėlės, kuri buvo paslaptingai uždengta vėliava. Po audringų kalbų ir aplodismentų, skambant Lietuvos edukologijos universiteto folkloro ansambliui „Poringė“, kostiumas buvo pristatytas visuomenei. O mažyčiu Lietuvos krepšininku tapęs Briuselio simbolis pašventino susirinkusius itin gausia srove!

Kol mažasis bronzinis Lietuvos krepšininkas garsino Lietuvos vardą, Briuselio miesto širdyje, Didžiojoje aikštėje, vyko šventė. Lietuva joje dalyvavo svečio teisėmis, pristatydama savo kultūros ir kulinarijos  paveldą tūkstančiams miesto svečių ir Briuselyje gyvenantiems lietuviams. Ir... Belgijos karaliui ir karalienei Filipui ir Matildai, kurie lankėsi Lietuvos palapinėse, o kalbėdami su Kauno miesto meru Andriumi Kupčinsku ir Lietuvos savivaldybių asociacijos direktore Roma Žakaitiene pasiguodė, kad Belgijos krepšinio rinktinė šiame čempionate skaudžiai pralaimėjo Lietuvos komandai. Karališkoji šeima vaišinosi lietuviškais „Rūtos“ saldainiais ir Šiaulių „Gubernijos“ alumi, o dalelę Lietuvos, dovanotus „Rūtos“ saldainius ir Adelės Karaliūnaitės geram miegui skirtus arbatų rinkinius parsivežė į karališkąją rezidenciją. Tokią Lietuvą pristatėme Belgijai ir turbūt iš viso pasaulio šalių suplūdusiems turistams šį savaitgalį. Ir geriau nei tūkstančiai komplimentų skambėjo belgų verdiktas, kad lietuviškas šokoladas skanesnis už belgišką, o „Poringės“ ansambliui, kurio dainos ir šokiai įsuko visų rasių ir amžiaus bei tautų atstovus, minios skanduojamas „Ačiū, ačiū“.

 
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios