Archyvas

Nr. 26 (659), 2013-09-26
BŪSIMA AKTYVAUS TURIZMO SOSTINĖ – KUPIŠKIS

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba, surengusi išvažiuojamąjį posėdį Kupiškyje, savo akimis galėjo įsitikinti, kad čia dirbami kryptingi darbai iš tiesų gali Kupiškiui pelnyti geidžiamą aktyvaus turizmo sostinės vardą. Svečius priėmęs Kupiškio rajono savivaldybės meras Jonas Jarutis po posėdžio pakvietė susipažinti su Kupiškio kraštu. Lietuvos šiaurės rytuose ir pusiaukelėje tarp dviejų sostinių – Vilniaus ir Rygos – esantis Kupiškis Panevėžio, Rokiškio, Biržų ir Utenos miestų atžvilgiu yra geografinis centras. Kupiškyje gyvena daugiau kaip 7 tūkst., o visame rajone – beveik 19,5 tūkst. gyventojų. Didesnę rajono dalį (beveik 60 proc.) užima žemdirbystės plotai. Rajone veikia 310 įmonių:  39  valstybinės ir 271 privataus sektoriaus. Didžiausios – UAB „Durpeta“, UAB „Slavita“, AB „Dastros medis“, VĮ Kupiškio ligoninė ir kitos.

Siekdami rajone išplėsti aktyvųjį ir ekologišką turizmą, kupiškėnai yra įgyvendinę stambių projektų. Aukštupėnų poilsiavietėje įkurtas penktasis Lietuvoje vandens ir sniego parkas, skirtas ekstremalaus vandenlenčių ir snieglenčių sporto mėgėjams. Tai padaryta naudojant traukos lynų sistemą. Vandenlenčių ir snieglenčių sportas yra visame pasaulyje labai progresyvus, augantis. Šis parkas puikiausiai tinka renginiams organizuoti ir veikia tiek žiemą, tiek vasarą. Šeimoms ir draugams pramogauti įsigytos dvi vikingų valtys. Sukurtas turistinis maršrutas „Kupiškio dvarų romantika“, taip pat išleisti šio maršruto lankstinukai, įsigyta dešimt dvaro drabužių komplektų, apmokyti du gidai. Turistų pramogai sukurti ir išleisti trys dviračių ir  vandens maršruto žemėlapiai „Pagauk vėjo dvelksmą, pajusk gamtos šėlsmą vaizdinguose maršrutuose po Kupiškio kraštą“.  Kupiškio r. savivaldybė įrengė modernų stadioną ir pastatė sporto centrą.

Be šių įsteigtų naujų turistinių objektų ir veiklų, Kupiškis turi kuo vilioti poilsiautojus ir turistus. 1985 m. čia buvo sukurtas ketvirtas pagal dydį Lietuvoje dirbtinis vandens telkinys – Kupiškio marios, kurių ilgis – 24 km, plotas – 825 ha. Pakrantėse įrengus maudyklas ir poilsio aikšteles, marios tapo mėgstama poilsio vieta, kur kasmet atidaromas turistinis sezonas, vyksta Kupiškio marių regata, respublikinės vėžių gaudymo ir virimo, žūklės varžybos bei kitos  šventės. Prie Kupiškio marių veikia poilsiavietės  Žvejybos rojus, marių saloje – Uošvės Liežuvio dendrologinis parkas, kur auga daugiau nei 50 rūšių augalų. Kupiškio mieste ir rajone veikia Henriko Orakausko skulptūrų muziejus po atviru dangumi. Šiuo metu miestą puošia per dvi dešimtis šio skulptoriaus meno dirbinių. „Muziejus po atviru dangumi“ – tai vienas naujausių turistinių maršrutų, atskleidžiančių savitą miesto veidą ir supažindinančių su skulptoriaus kūryba. Tačiau atlikti dar ne visi darbai. Perspektyvoje planuojama rekonstruoti Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštę. Kadangi ši erdvė yra pačiame miesto centre, jau daug metų ieškoma būdų, kaip šią miestelėnų ir svečių pamėgtą poilsio ir masinių renginių zoną padaryti patrauklesnę ir funkcionalesnę. Jos rekonstrukciją tikimasi įvykdyti 2014–2020 m. finansinio laikotarpio ES fondų lėšomis. Nutarta šią erdvę projektuoti kaip centrinę, reprezentacinę, miesto renginių ir poilsio aikštę. Ketinama pabrėžti aikštės istoriškumą, pertvarkyti fontaną ir apšvietimą, kitaip išdėstyti želdinius, įrengti tualetą ir kita.

Kupiškėnų pastangos neliko neįvertintos ir aukščiausiu lygiu. LSA valdybos posėdžio išvakarėse kupiškėnų delegacija lankėsi Respublikos Prezidentūroje, kur susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite. Šis vizitas buvo suplanuotas dar rugpjūtį, kai Lietuvos bitininkų sąjungos Kupiškio draugijos pirmininkas Juozas Žeimantas lankėsi Prezidentės rezidencijoje Turniškėse, kur jai padėjo kopinėti medų. Kartu su bitininku ir Naivių bendruomene į Prezidentūrą sugužėjo ir Kupiškio rajono savivaldybės meras, ir Kupiškio žiniasklaidos atstovai, ir moterų ansamblis „Obelėlė“ bei kiti. Pasak mero, Prezidentė buvo gavusi duomenis apie savivaldybės finansinius rodiklius ir pagyrė kupiškėnus už sugebėjimą valdyti padėtį finansų srityje. Kupiškėnai su valstybės vadove aptarė nedarbo lygį, ekonominę padėtį, gyventojų mažėjimo problemą, bendruomeninį judėjimą ir kitus klausimus. D. Grybauskaitė gyrė kupiškėnus už jų aktyvumą, optimizmą, norą burtis ir kartu kurti savo ateitį.

SŽ inf.
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios