Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 31 (664), 2013-11-07
Kam pirmiems Lietuvoje pateka saulė?

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Lina Kovalevskienė

Įgyvendinant Ignalinos rajono savivaldybės ir Lietuvos mokslų akademijos bendradarbiavimo sutartį, spalio 18 d. Mokslų akademijoje pristatytas Ignalinos kraštas, savivaldybės veikla, turizmo ištekliai. Skaityti Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovų pranešimai, kuriuose rajonas vertintas regioninės politikos ir žmogiškųjų išteklių socialinės raidos kontekste. Renginį „Ignalinos diena Lietuvos mokslų akademijoje“ papuošė mokinių dailės ir keramikos darbų parodos bei Miko Petrausko muzikos mokyklos mokinių ir mokytojų koncertas. Šventiniame rajono pristatyme dalyvavo savivaldybės vadovai, tarybos nariai, administracijos darbuotojai, mokiniai. Savo gimtojo krašto pasiekimais džiaugėsi kraštiečiai. Mokiniams buvo surengtos ekskursijos į Mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką ir Vilniaus universiteto Matematikos fakulteto Informacinių technologijų centrą.

Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Valdemaras Razumas džiaugėsi besiplečiančiais ryšiais jau su septyniomis savivaldybėmis ir galimybe geriau pažinti vieniems kitus, bendradarbiauti naudinga linkme. Prezidentas trumpai pristatė nuo 1941 m. veikiančios Mokslų akademijos veiklą.

Ignalinos rajono meras Bronis Ropė, kalbėdamas apie krašto išskirtinumus, pažymėjo, kad  rajono teritorija yra viena ryčiausių, vandeningiausių ir aukščiausių Lietuvos vietovių – „Mums pirmiems Lietuvoj saulė pateka ir sniego žiemą turime daugiausia, o vandens keliais galime pasiekti Baltijos jūrą...“. Meras aptarė savivaldybės įgyvendinamų ES remiamų projektų naudą, džiaugėsi sutvarkyta miesto infrastruktūra, teigiamais pokyčiais kaimo vietovėse. Darbų apimtys, kaip pažymėta, tikrai didelės:  2004–2006 m. laikotarpiu buvo įgyvendinta 11 projektų už maždaug 22 mln. Lt,  o 2007–2013 m. baigti arba vykdomi 176 projektai, kurių vertė maždaug 146 mln. Lt.  Šiuo požiūriu Ignalina yra Utenos regiono lyderė. Savivaldybė sėkmingai išnaudojo ir probleminės teritorijos statuso suteiktas galimybes. Kalbant apie Ignalinos privalumus buvo minėta ir tai, kad čia gyventojai moka mažiausius mokesčius Lietuvoje už komunalines paslaugas. Meras B. Ropė taip pat pristatė kurortinio sveikatinimo srityje atliktus darbus (Ignalinos mineralinio vandens išgavimas, mineralinio vandens ir purvo panaudojimas gydymui, sanatorijos kūrimas ir kt.). Kalbėta  ir apie daugiabučių atnaujinimą. Ignaliniečiai pirmieji šalyje pradėjo atnaujinti namus pagal naująjį modelį. Įgyvendinant „Ignalinos enervizijos“ programą numatyta modernizuoti 86 daugiabučius namus, atitinkančius valstybės nustatytus kriterijus (46 projektai jau vykdomi). Iš Probleminių teritorijų programos lėšų  jau atnaujinta 16 namų, jų gyventojai jau džiaugiasi patogumais ir mažesnėmis šildymo kainomis.

Rajono vadovo teigimu, centrinė valdžia turėtų galvoti, kaip panaudoti regionuose  sukurtą infrastruktūrą. Ignalina yra puiki ir patogi vieta gyventi, tačiau darbo žmonėms čia labai trūksta. „Kodėl gi negalėtų iki Vilniaus kursuoti greitaeigis traukinys? – retoriškai klausė meras, niekada nepasiduodantis pesimistinėms prognozėms ir tikintis savo krašto ateitimi. – Mes laukiame jūsų akademikų idėjų, pasiūlymų ir kviečiame atvykti į Ignaliną“, – baigdamas savo pranešimą sakė meras B. Ropė.

Lankytis Ignalinoje taip pat kvietė renginyje dalyvavęs garbus kraštietis Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Juršėnas: „Atkreipkite dėmesį į Ignalinos jaunimą – gabų, kūrybingą, sportišką. Galbūt kažkas iš jų ateityje papildys ir Mokslų akademijos narių gretas“, – sakė signataras.

Ignalinos krašto svarbiausius istorijos faktus susirinkusiesiems priminė ir įdomiai pateikė Ignalinos gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Vida Stundžiaitė, nepamiršdama geležinkelio Sankt Peterburgas–Varšuva statybos 1866 m. kaip Ignalinos miesto istorijos pradžios datos. Sunkūs visam kraštui buvę lenkų okupacijos 1920 m. padariniai. Kai visa Lietuva džiaugėsi nepriklausomybe, Ignalinos krašte veikė daraktorių mokyklėlės ir spaudą gabeno knygnešiai...

VšĮ Ignalinos rajono turizmo informacijos centro direktorius Edmundas Kilkus pristatė Ignalinos krašto turizmo išteklius.  Pasak pranešėjo, rajono vizitė kortelė – Aukštaitijos nacionalinis parkas, Lietuvos žiemos sporto centras ir Ignalinos sporto ir pramogų centras, o Ignalinos vizija – „Rytų Aukštaitijos perlas – ramus unikalios gamtos  kurortas, patogus čia gyvenantiems ir patrauklus atvykstantiems visais metų laikais“. Pristatytas ypač populiarus kaimo turizmas, vandens maršrutai, dviračių ir pėsčiųjų takai, konferencinio turizmo galimybės ir kultūrinės pramoginės programos. Pažymėta, kad pastaruoju metu ypač populiarus parodomasis šakočio kepimas Strigailiškyje, žuvienės virimas Ginučiuose, edukacinė programa „Paukščių kaimas“ Cijonuose. Daug svečių sulaukia medkopio šventės Senosios bitininkystės muziejuje Stripeikiuose ir vandens sportą ir krašto paveldą pristatanti „Palūšės regata“. Pažymėta, kad  Ignalinos rajone apsilankančių turistų skaičius 2012 m. ypač išaugo (2011 m. – 45 tūkst.,  2012 m. – 66 tūkst.).

Ignalinos rajoną regioninės politikos kontekste pristatė Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento Regioninės politikos strateginio koordinavimo skyriaus vedėjas Gediminas Česonis. Kalbėdamas apie ES paramos panaudojimą, G. Česonis pabrėžė puikų savivaldybės darbą ir kvalifikaciją administruojant tiek daug projektų ir įsisavinant lėšas. Kaip esminiai trūkumai buvo įvardyti gyventojų senėjimas ir mažas įmonių skaičius (35 proc. visų darbuotojų dirba žemės ūkyje). Pažymėta, kad mieste gyventojų mažėjimo procentas mažesnis už Lietuvos vidurkį, tai leidžia daryti prielaidą, kad įgyvendintos priemonės, infrastruktūros kūrimas duoda teigiamų rezultatų. „Ignalinos miestas jau sutvarkytas. Sukūrus infrastruktūrą belieka augti verslui“, – sakė G. Česonis.

Renginyje pateikta ne tik įdomi statistika, bet ir naudinga informacija norintiems pradėti savo verslą žemės ūkio srityje. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės instituto Gyvūnų genetikos ir veisimo skyriaus vedėja dr. Birutė Zapasnikienė skaitė pranešimą „Avininkystė ir jos perspektyvos Lietuvoje“. Pažymėta, kad tai labai perspektyvi, nereikalaujanti didelių investicijų  ir mažiausiai užimta ūkininkavimo niša, o sveikos ir nekaloringos avienos poreikis šiuo metu auga. Taip pat atsigauna vilnos ir kailių perdirbimo pramonė. Lietuvoje vyrauja smulkūs ūkiai. Ignalinos rajone, kaip buvo minėta, yra 237 avių augintojai (4 proc.visų avių augintojų Lietuvoje), didžiausias avių ūkis priklauso Mindaugui Raliui (1500 avių).  Dr. B. Zapasnikienė ragino pasinaudoti šio sėkmingai dirbančio ūkininko pavyzdžiu bei patirtimi ir užsiimti avininkyste. Nederlingose Ignalinos žemėse tai tikrai perspektyvu. Juolab kad ir 2014–2020 m. Europos Sąjungos paramos programoje pirmenybė teikiama mėsinei avininkystei.

Išklausius pranešimus renginio dalyviams dovanotas Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokinių ir mokytojų koncertas. Didingoje Mokslų akademijos aplinkoje skambėjusi nuostabi muzika, puikios dainos ir džiazo ritmai nepaliko abejingų. Žiūrovus profesionaliu sudėtingų kūrinių atlikimu ypač sužavėjo ir gausių plojimų sulaukė jaunoji smuikininkė Monika Sapiegaitė. Jos talentas ne kartą įvertintas įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Apie savo mokinius šiltai kalbėjo ir jų pasiekimais džiaugėsi ir dailės bei keramikos darbų  parodas pristačiusios mokytojos, Dailės studijos ir keramikos būrelio vadovės Nijolė Trinkūnienė ir  Aldona Jakubovskienė. Na, o darbai buvo iškalbingi. Jie tikrai papuošė erdves ir suteikė malonių gėrėjimosi akimirkų.

Meras B. Ropė dėkojo už gražų renginį ir LMA prezidentui V. Razumui dovanojo Dailės studijos mokinės Gabijos Vapsvaitės linoraižinį „Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia“. Savivaldybės dovanėlės įteiktos ir pranešėjams. Gražus dar tik antrus metus besitęsiantį  bendradarbiavimą įprasminantis renginys, kaip buvo teigta, turėjo abipusišką naudą.  Praėjusiais metais buvo surengta Lietuvos mokslų akademijos diena Ignalinos rajono savivaldybėje. Ignalinos rajono savivaldybės ir Lietuvos mokslų akademijos 2012 m. kovo 27 d.  pasirašytoje sutartyje numatyta siekti plėtoti bendrą ateities viziją atitinkantį bendradarbiavimą, remti abiejų šalių atstovų ryšius, iniciatyvas, atveriančias galimybes kartu įsitraukti į tarptautines, ypač ES programas ir įgyvendinti konkrečius projektus, plėtoti kultūrinį bendradarbiavimą, naudojant LMA mokslinį potencialą spręsti rajonui aktualius kultūrinius, pilietinius, socialinius, ekonominius ir techninius klausimus, rengti edukacinius projektus, konferencijas, kitus renginius, remti Ignalinos specialistų profesinės kvalifikacijos kėlimą ir kt.

 

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios