Titulinis Istorija Archyvas Paslaugos Kontaktai English
 
  Savivaldybių žinios
Kaštonų g. 4,
LT-01107 Vilnius,
Tel.: (8-5) 262 08 47
Faks. (8-5) 262 20 83
el.p.info@savzinios.lt

 

"Savivaldybių žinios" - vienintelis Lietuvoje leidinys apie savivaldą, pasiekiantis atokiausius šalies kampelius nuo mažiausios seniūnijos iki Seimo.

Archyvas

Nr. 33 (666), 2013-11-28
Kauno rajonas su veltėdžiais kovoja viešumu

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Edmundas Mališauskas

Lietuvoje maždaug 9 proc. gyventojų gauna socialines pašalpas, kai kuriose savivaldybėse jas tenka mokėti net kas penktam gyventojui. O štai Kauno rajono rodikliai nesiekia 4,2 proc. Nedarbas šioje savivaldybėje taip pat vienas mažiausių – 8,5 proc.

Lapkričio 20 d.  Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai, vadovaujami Kristinos Miškinienės, atvyko susipažinti su Kauno rajono savivaldybės patirtimi.

Pasipriešino griovimo vajui

„Iki šiol važinėjome po atsilikusias savivaldybes, aiškinomės problemas, o dabar atvykome į Kauno rajoną pasisemti patirties, pasitarti“, – kalbėjo komiteto vadovė. Pristatydamas Kauno rajoną meras Valerijus Makūnas pabrėžė, kad gerus savivaldybės rezultatus lėmė sėkminga partnerystė su verslu ir nuosekli strategija. „Per krizę daug ką darėme priešingai, nei buvome raginami daryti. Mes neskubėjome uždarinėti mokyklų, kultūros centrų, bibliotekų, stengėmės išsaugoti darbo vietas. Ir tai pasiteisino“, – kalbėjo meras.

Kita kryptis – naujų darbo vietų kūrimas. Kauno rajono savivaldybė yra priėmusi verslui palankų sprendimą: naujos įmonės, kuriose dirba daugiau kaip pusė savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravusių darbuotojų, trejus metus atleidžiamos nuo žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių. Kauno rajone verslo liudijimas metams kainuoja tik 120 Lt, todėl dirbančiųjų pagal verslo liudijimą skaičius sparčiai didėja.

Įsteigė visuomenines komisijas

V. Makūnas kalbėjo ir apie problemas. Kauno rajone daugėja gyventojų, gimsta daug vaikų, o ikimokyklinių įstaigų – trūksta. Rajono vadovas mato išeitį – steigti daugiafunkcius centrus, kuriuose įsikurtų vaikų darželiai, pradinės mokyklos, kitos bendruomenei reikalingos įstaigos. Socialinio būsto problemą meras siūlo spręsti nuomos būdu. Pasak jo, taip būtų ir pigiau, ir veiksmingiau, nei statyti naujus daugiabučius.

Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Angelė Ščiukauskienė pasidalijo patirtimi, kaip savivaldybei pavyko sumažinti pavojingas veltėdžiavimo tendencijas. Šiemet buvo patvirtinti Socialinės paramos teikimo nuostatai ir sudarytos visuomeninės komisijos seniūnijose, kurios ėmė rūpintis, kad parama tektų tiems, kam jos iš tiesų reikia.

„Atneša žmogus dokumentus pašalpai gauti. Iš pažiūros atrodo, kad pagalbos tikrai reikia. Tačiau patikrinus gyvenimo sąlygas paaiškėja, kad padėtis yra visai kitokia. Pasitelkę bendruomenę nustatėme ir atvejų, kai šeima tyliai kenčia nepriteklių, bet pagalbos nesikreipia“, – pasakojo A. Ščiukauskienė.

Kita priemonė – viešieji darbai už gaunamą pašalpą. „Po kelių mėnesių pajutome, kad pašalpų prašytojų gerokai sumažėjo. Tai lėmė viešumas ir visuomenei naudingas darbas“, – tvirtino A. Ščiukauskienė.

Prieš pradedant veikti komisijoms balandį pašalpoms buvo išmokėta 1,04 mln. Lt. Rugsėjį ši suma sumažėjo iki 619 tūkst. Lt. Nepaisant priemonių Kauno rajono gyventojų socialinėms pašalpoms iki šių metų spalio prireikė beveik 8 mln. Lt.

Kas finansuos socialines pašalpas?

Seime rengiama pataisa, pagal kurią socialinių pašalpų skyrimo funkcija bus visiškai perduota savivaldybėms. „Rengiamame įstatyme pasigendame aiškumo, kaip bus užtikrintas socialinių pašalpų finansavimas. O juk savivaldybės ir taip kenčia dėl lėšų stokos įvairioms sritims“, – kalbėjo A. Ščiukauskienė. V. Makūnas taip pat pažymėjo, kad savivaldybės apkraunamos vis naujomis funkcijomis, o pinigų suma nepadidinama. K. Miškinienė patikino, kad visi sprendimai bus priimami tariantis su Lietuvos savivaldybių asociacija ir Finansų ministerija.

Pristatė kolegoms savo darbus

Vėliau komiteto nariai lankė įvairias Kauno rajono socialines įstaigas. Kauno rajone išrinkta Seimo narė Raminta Popovienė kolegoms pristatė prieš kelerius metus savo kurtą Socialinių paslaugų centrą ir jo filialą – Krizių centrą Garliavoje. Šioje įstaigoje gyvena smurtą šeimoje patyrusios moterys, dirba psichologas, kiti specialistai. Socialinių paslaugų centre rengiamos senjorų šventės, neįgaliųjų sporto varžybos, veikia rankdarbių būreliai, čia vedamos specialios mankštos. Seimo nariai taip pat apžiūrėjo Garliavos sporto ir kultūros centrą ir baigiamą atnaujinti Raudondvario dvarą.

Komentarai (0)   Į viršų   Atgal
Parašykite savo nuomonę:
Vardas: El. paštas:
CAPTCHA Image
Įveskite aukščiau matomus skaičius:
 

  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios