Archyvas

Nr. 35 (668), 2013-12-12
Trečias kartas nemelavo: Utena paskelbta geriausiu miestu

Atgal
Versija spausdinti
Komentarai (0)

Ingrida Vėgelytė

Jungtinių Tautų Organizacijos globojamame konkurse „The International Awards for Liveable Communities 2013“ (sutrumpintai LivCom –  „Gyvybingiausių bendruomenių apdovanojimai 2013“), kuriame iš 500 pretendentų varžėsi atrinkti 60 miestų iš bemaž 30 pasaulio šalių, Utena savo kategorijoje, tarp miestų, turinčių 20–75 tūkst. gyventojų, pripažinta tokiu, kuriame geriausia gyventi. Čia buvo akcentuota, kad pastaraisiais metais pramoninis miestas Utena patyrė pokyčių, po kurių jame atsirado parkų, skverų, išplėsta turizmo veikla.

LivCom konkurso dalyviai – miestai pagal gyventojų skaičių buvo suskirstyti į penkias kategorijas. Šiais metais, be Utenos, savo kategorijose laimėjo Inis Oirr sala (Airija), Bruges (Belgija), Kuantanas (Malaizija) ir Seo-gu (Pietų Korėja).

Tarptautinė vertinimo komisija nusprendė, kad Utena geriausiai atitiko konkurse keliamus  reikalavimus, kurie susideda iš šešių kriterijų: natūralaus ir apstatyto kraštovaizdžio gerinimo; dailės, kultūros ir paveldo išsaugojimo; aplinkosaugos gerosios praktikos pritaikymo; bendruomenės dalyvavimo miesto reikaluose; sveikos gyvensenos skatinimo; strateginio planavimo. Kiekvieną kriterijų dar sudaro trys–šeši konkretesni punktai.

Utenos prisistatymą LivCom konkurse, kuris šiais metais vyko Kinijos Xiameno mieste, vertinimo komisija apibūdino kaip vieną geriausių savo grupėje, kurioje rungėsi 14 finalininkų. Komisijos nario Steve Palframano žodžiais, Utenos komanda puikiai suprato, ko iš pristatymo tikėjosi, ką norėjo jame pamatyti ir išgirsti teisėjai: „Tai buvo labai geras pristatymas, kuriame pateikti visų sričių geriausi pavyzdžiai.“

„Utenos šūkis, iš kurio gali pasišaipyti kritiškai nusiteikę lietuviai su jiems būdingu karčiu humoro jausmu, yra „Utena – laimingų žmonių miestas“. Utenos pristatyme konkurse pateikėme ir kitą teiginį: „Mes statome miestą, kuriame gera gyventi. Visiems.“ Tai buvo pagrindinė mintis, kuri turėjo atsispindėti per visą pristatymą kiekviename kriterijuje, kiekviename punkte. Tuo mes ir sužavėjome vertinimo komisiją. Bepigu turėti senamiestį Vilniuje, bepigu statyti sanatorijas užsieniečiams...“ – mano vertėjas Jeffrey Clarke, dalyvavęs Utenos komandoje, Kinijoje pristačiusioje savo miestą, ir jau 20 metų gyvenantis Utenoje.

Laimėjimo proga Utenos savivaldybėje vykusioje konferencijoje rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas dėkojo visiems, prisidėjusiems prie pergalės šiame tarptautiniame konkurse. Jis dėkojo ne tik savivaldybės darbuotojams, kruopščiai parengusiems Utenos pristatymą konkursui, bet ir miesto bendruomenei, besirūpinančiai miesto reikalais, rinkėjams, suteikiantiems politikams mandatus. Jis pabrėžė, kad įgyvendinti norimą sumanymą mieste dažniausiai trunka apie penkerius metus, tad dažna valdžių kaita miesto raidai nelabai padeda. Taip pat jis padėkojo žiniasklaidai, tarpininkui tarp savivaldos ir miesto bendruomenės, be kurios indėlio šio apdovanojimo iškovojimas taip pat būtų sunkiai įsivaizduojamas.

Pristatant Uteną konkursui reikėjo sukurti filmuką apie miesto bendruomenę, plakatą, parengti pristatymą ir atsakyti į komisijos narių klausimus. Iš tiesų Utena šiame konkurse dalyvauja jau nuo 2007 m. Prieš tai ji jau buvo iškovojusi bronzą ir sidabrą. Trečias kartas nemelavo – šiais metais ji pelnė aukščiausią įvertinimą.

Meras A. Katinas pasakojo, kad per trumpą laiką griežtai komisijai įtikinamai ir tvirtai pristatyti savo miestą ir  pagrįsti, kodėl jame gera gyventi, nėra taip paprasta. Ypač kai konkurse dalyvavo daug kurortinių vietovių, galinčių pasigirti  saule, jūra ir žydinčiomis gėlėmis. Utenos komanda neišsigando savo puošnių varžovų ir pabrėžė esanti būtent pramonės miestas. Pretendentams taip pat sunkiai sekėsi įrodinėti, kad jų miestuose bendruomenės yra įtraukiamos į miesto tvarkymo ir raidos reikalus. Utenai šiuo klausimu buvo paprasčiau. Rajono savivaldybė jau daug metų yra priėmusi sprendimą visada išklausyti tos vietovės, kuriose kas nors daroma ar keičiama, bendruomenės atstovų nuomonę. „Ar vieno kaimelio, ar viso rajono klausimas negali būti svarstomas taryboje, jeigu nėra tos bendruomenės susirinkimo protokolo, išreikštos nuomonės“, – sakė meras. 

Be to, Utenos prisistatymą sustiprino ir kiti laimėjimai bei pasiekimai. Neseniai sulaukta žinios, kad ji yra tarp trijų geriausiai kraštovaizdį tvarkančių miestų Europoje. Čia mažiausios šildymo kainos Lietuvoje, išmetamųjų dujų kiekis mieste sumažintas net 60 proc., o Europos Sąjunga kelia reikalavimą tik iki 2020 m. jų kiekį sumažinti 20 proc. „Utenos vandenys“ vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo gaminti elektrą iš biodujų, o savivaldybės administracija tarp pirmųjų Lietuvoje gavo ISO sertifikavimą. Galiausiai „Laimės barometras“ šiais metais Uteną paskelbė laimingiausiu miestu Lietuvoje.

Paklaustas, kaip jis pats apibūdintų, koks turi būti miestas, kuriame būtų gera gyventi, meras A. Katinas atskyrė asmeninę laimę nuo visuomeninės. „Jei kalbėsime apie tai, kas yra asmeninė laimė, tai į tokį klausimą atsakyti būtų tas pat, kaip išėjus į Xiameno miestą blaiviam ir sveiko proto teigti sutikus ufonautą. Bet kas yra viešoji laimė, galima pabandyti atsakyti. Kalbant apie miestelėnų viešąją laimę, tai pirmiausia jie turi turėti kuo didžiuotis. O didžiuotis gali savo miestą lygindami su kitais. Gražius pokyčius dažniau pastebi ne tiek vietos gyventojai, kiek parvykę emigrantai, kurie, pamatę mūsų parkus, fontanus, žaidimų aikšteles, pradeda pavydėti. Tada ir vietiniai suklūsta. Antras kriterijus, mano požiūriu, mieste turi būti sprendžiami ir kasdieniai žmonių rūpesčiai. Juk žmonės moka lyginti, pavyzdžiui, atliekų tvarkymo, šilumos kainas. Trečias tokio miesto kriterijus – kaip jame gyvena tie, kuriuos gyvenimas nuskriaudė (bedarbiai, benamiai, alkoholikai, narkomanai). Ar jie susilaukia pagalbos ir dėmesio? Tokius tris požymius išskirčiau, pagal kuriuos būtų galima spręsti, ar mieste gyventi gera. Tai mano filosofija“, – tvirtino meras.

A. Katinas sakė, kad Utenai laimėjus aukščiausią apdovanojimą bus daroma pertrauka ir nebesiekiama kitais metais dalyvauti LivCom konkurse. Tačiau jis įsitikinęs, kad konkurso durys yra atviros ir kitiems Lietuvos miestams, kurie galėtų pabandyti savo jėgas ir pasisemti patirties iš kitų pasaulio miestų. 

LivCom apdovanojimų įkūrėjas ir vadovas Alanas Smithas sakė, kad šie metai – jau 17–ieji LivCom gyvavimo metai, o naujų šalių ir miestų dalyvavimas, įsitraukimas į LivCom rodo, kad jis atlieka pasauliui reikalingą funkciją: suteikia galimybę pasidalyti patirtimi ir išgirsti naujas idėjas: „Palaikome principą, kad pasaulio iššūkiai gali būti sprendžiami regioniniu lygmeniu. Šiemet pateikti miestų pristatymai rodo, kad jie aktyviai imasi iniciatyvos šiame procese ir sėkmingai įveikia iššūkius.“
Savivaldybių žinios Kaštonų g. 4, LT-01107 Vilnius, Tel.: (8 5) 262 08 47, Faks. (8 5) 262 20 83, el.p. info@savzinios.lt
  Visos teisės saugomos © 2012 Savivaldybių žinios